Tylko mięso Halala w stołówce w szpitalu Londyn

Tylko mięso Halala w stołówce w szpitalu Londyn

 

Ostatnie opcje menu w szpitalu królowej Elżbiety, Woolwich w południowo-wschodnim Londynie, zawierają „ciasto pasterskie halal i udka kurczaka halal”.

Rzecznik szpitala National Health Service (NHS) powiedział, że prywatny kontrahent jest odpowiedzialny za restaurację i „ponieważ potrawy w restauracji są świeżo przygotowywane na miejscu to mięso jest halal, tak że przeznaczone jest dla wszystkich gości, personelu, i pacjentów, którzy odwiedzają restaurację „. Jedyne inne opcje dla gości i klientów, którzy mogą nie zgadzać się z halalem ze względu na dobro zwierząt lub inne powody, to posiłki wegetariańskie.

Według spisu powszechnego z 2011 r., tylko 6,8 procent osób w hrabstwie Royal Greenwich, w którym znajduje się szpital, jest muzułmanami. Około 52,9 procent zgłosiło się jako chrześcijanie. Mięso halal pochodzi od zwierząt zabitych zgodnie z prawem szariatu, a gardło podcina się jednym cięciem, podczas gdy czytane są wersety Koranu.

Wiele grup praw zwierząt twierdzi, że praktyka jest okrutna i niehumanitarna, ponieważ powszechne interpretacje prawa islamskiego wymagają, aby zwierzę było żywe i świadome, gdy gardło jest rozcięte. RSPCA, prowadząca etyczną kampanię poświęconą świadomemu odżywianiu, mówi, że zabijanie zwierząt bez wcześniejszego ogłuszenia powoduje „niepotrzebne cierpienie”. Ogłuszanie zwierząt gospodarskich było obowiązkowe w całej Unii Europejskiej od 1979 r., ale zwolnienia od przepisów dotyczą rzezi religijnej. W przeciwieństwie do menu restauracji, szpital powiedział, że żywność podawana pacjentom na oddziałach nie jest przygotowana na miejscu i nie używa się mięsa halal.

Jednak w przypadku, gdy pacjent ma potrzebę religijną, dostępne jest menu halal. ” Oficjalne wytyczne NHS doradzają pacjentom: „Jeśli potrzebujesz konkretnego rodzaju żywności – takich jak koszerne, halalowe, wegetariańskie lub wegańskie – poinformuj pracowników. Możesz zostać poproszony o wypełnienie arkusza menu na każdy dzień „.

 

W 2010 roku doniesiono, że jedna z największych spółek NHS w Londynie, Guy’s i St ¬Thomas ‚, potajemnie podawał mięso, które jest halal. Rzecznik londyńskich szpitali powiedział w tym czasie: „Jedyny sposób, na to żeby dowiedzieć się czy jesz kurczaka halal, to zapytać pracownika stołówki bezpośrednio.” Rzecznik dodał jednak, że „kurczak, którego używamy, jest oszołomiony, zanim zostanie zabity”.

W 2014 roku The Sun poinformował, że cały kurczak serwowany w Pizza Express był halal, a klienci nie zostali o tym powiadomieni.

W listopadzie 2016 r. bojownicy o prawa zwierząt przekazali Downing Street 100 000 podpisów, wzywając do wprowadzenia zakazu uboju koszernego (żydowskiego) i halal.

Wcześniej w tym roku trzech pracowników rzeźni halal zostało oskarżonych o znęcanie się nad zwierzętami, po tym, jak zostali oni potajemnie sfilmowani przez grupę praw zwierząt, podczas systematycznych aktów nadużycia wobec owiec i kóz.

Katarzyna Cz

 

24 września 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Londyn