Twardy Brexit to 400 tyś nowych miejsc pracy, nie zrozumiesz brytyjczyka

 Brexit to 400 tys nowych miejsc pracy, nie zrozumiesz brytyjczyka

 

Wyjście z Unii Celnej czyli wolnego rynku może stworzyć nowe miejsca pracy i to aż 400 000 oceniają eksperci. Dlaczego ?

Odpowiedz prosta nałożenie ceł na produkty z Europy spowoduje że firmy te będą musiały otwierać fabryki i magazyny tutaj aby nie stracić rynku sprzedaży na bogatym rynku jakim jest rynek Brytyjski.

Zakłada się że 100 tysięcy nowych miejsc pracy powstanie w branżach produkcyjnych w tym samochodów, produkcji samolotów oraz w stoczniach.

Badanie jaki zostało przygotowane przez grupę wspierającą Brexit zostało skierowane do rządu w Londynie aby wezwać Premier Wielkiej Brytanii do twardego Brexitu.

 

Założyciel grupy zmień Wielką Brytanię, były minister powiedział :

Wielka Brytania ma bogatą historię wielkiego narodu handlowego. Nie jest zatem zaskoczeniem, że wiele dużych firm z zagranicy już wyraziło zainteresowanie nowymi umowami o wolnym handlu z nami. Jedynym sposobem to aby uzyskać  jest opuszczenie unii celnej UE i odzyskać kontrolę nad naszą polityką handlową. Możemy zająć miejsce jako jeden ze światowych mistrzów wolnego handlu. Niektórzy dawni zwolennicy brytyjskiego członkostwa w UE argumentują, że Wielka Brytania powinna pozostać w unii celnej który przypomina Blok Sowiecki i po Brexit zachować bezcłowy handel z krajami  UE.

Aktywiści popierający pełny Brexit podkreślają, że pobyt w unii celnej uniemożliwiłoby Wielkiej Brytanii swobodnych uzgodnień swoich ofert handlowych.

Badania opublikowane przez Komisję Europejską w 2012 roku, aby obliczyć potencjalne korzyści dla Wielkiej Brytanii po uzgodnieniu nowych umów handlowych z USA, Japonii, Indii, Chin, Kanady, Korei szacują że każdy dodatkowy 1 mld £ eksportu do krajów spoza UE stworzy olbrzymie ilości nowych miejsc pracy w Wielkiej Brytanii.

W sumie obliczono, że nowe oferty handlowe z ośmiu nowych krajów z poza UE czyli potencjalnych partnerów handlowych stworzy ponad 387,500 miejsc pracy w Wielkiej Brytanii.

Zmień Brytanii przewidział również, że nowe miejsca pracy będą tworzone w całym kraju, a nie tylko skoncentrują się w Londynie i na południowym wschodzie. Ponad połowa nowych miejsc pracy byłyby skierowany w obrót towarów eksportowych, a w tym ponad 114.000 w przemyśle wytwórczym. Reszta miejsc pracy będą tworzone w sektorze usług, to daje wzrost o ponad 38.500 w sektorze usług finansowych.

Grupa – Zmień Brytanię –  wskazała również, że rządy USA, Japonii, Indii, Chin, Kanady i Korei  sygnalizowały zainteresowaniem nowymi umowami handlowymi z Wielką Brytanią po Brexit. Liczby wskazują, że nowe umowy tylko z tymi sześcioma krajami stworzyłoby 240.000 miejsc pracy w Wielkiej Brytanii.

Oto kilka słów z tego raportu:

More than half of the new jobs would be in export goods, including more than 114,000 in manufacturing industry. The rest of the jobs would be created in the service sector, with an increase of more than 38,500 in financial services.Change Britain also pointed out that the governments of the US, Japan, India, China, Canada and Korea had all signalled interest in agreeing a new trade deal with the UK after Brexit. The figures showed that deals with those six countries alone would create 240,000 jobs in the UK.

 Tory MP Maria Caulfield powiedziała:

„Wraz z upływem czasu od referendum o Brexit, staje się coraz bardziej oczywiste, że opuszczenie UE może przynieść ogromne korzyści ekonomiczne dla kraju. Opuszczenie bloku Brukselskich krajów i ich decyzji o unii celnej czyli decydowanie za inne kraje o umowach handlowych jest wstanie pomóc w realizacji współpracy z krajami z poza unii i odniesienie sukcesu.

Podsumowanie :

Głowa boli od zamieszania na temat Brexitu z jednej strony chcą twardego Brexitu co ma przynieść nowe miejsca pracy ale z drugiej strony wszyscy chcą zatrzymanie emigracji z Unii Europejskiej czyli pracowników.

Zaraz zaraz ale jeśli zatrzyma się emigrację z Unii Europejskiej a powstanie aż tak dużo miejsc pracy kto do niej pójdzie. Jakoś nie chce się wierzyć że w przemyśle stoczniowym, produkcyjnym , rybnym znajdą aż tak dużą ilość osób do pracy wśród Brytyjczyków.

Trudno zrozumieć czasami Brytyjczyka, chcą wszystko ale tak niestety się nie da, bez  „roboli” z państw Europy Wschodniej w tych fabrykach nie będzie miał kto pracować. Ponadto niskie stawki a wysokie ceny życia powodują iż bez benefitów na rodziny nie da się przeżyć więc bez benefitów pracownicy będą zmuszeni opuścić wyspy i koło się zamyka. Dlatego bez Polaków, Rumunów, Bułgarów i innych pracowników nie ma sensu tworzyć tych miejsc pracy jak i zatrzymywać im zasiłki.

Konrad W

photo/dnaindia

3 stycznia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka