Tusk przekonał Macrona, opóźnienie Brexitu do końca stycznia 2020 roku

Tusk przekonał Macrona, opóźnienie Brexitu do końca stycznia 2020 roku

 

UE zamierza podpisać opóźnienie Brexitu do końca stycznia.

Oczekuje się, że Unia Europejska zatwierdzi przedłużenie Brexitu do 31 stycznia, pomimo oporu ze strony Francji.

Projekt dokumentu rozesłany między państwami członkowskimi, który prawdopodobnie zostanie podpisany jutro, pozwoli Wielkiej Brytanii opuścić wcześniej, jeśli będzie w stanie sfinalizować umowę.

Według Guardiana wyciek dokumentu wyklucza również Brexit bez porozumienia 31 października, którego przywódcy brytyjskiej partii opozycyjnej zażądali jako warunek wyborów powszechnych.

Okazuje się, że przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk rozmawiał w weekendy z przywódcami UE, zanim jutro rano spotkają się ambasadorowie 27 państw członkowskich.

Opóźnienie związane z dokumentem mówi, że blok nie jest przygotowany do renegocjacji umowy o wycofaniu. Boris Johnson był zmuszony poprosić o opóźnienie Brexitu zgodnie z Benn Act 

Dokument, który wciąż może ulec zmianie, mówi, że Wielka Brytania będzie mogła opuścić UE pierwszego dnia miesiąca po ratyfikacji umowy .

Wielka Brytania ma „obowiązek” wyboru kandydata do członkostwa w Komisji Europejskiej, nawet jeśli kraj ten nie ma zbyt wiele czasu w UE. Artykuł sugeruje, że Tusk skutecznie przekonał bardziej niezdecydowanych członków, że właściwe jest trzymiesięczne przedłużenie. Nacisk francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona na wcześniejszy termin Brexitu 15 listopada nie został uwzględniony w dokumencie.

Przedłużenie miało zostać podpisane w piątek, ale ambasador Francji był jedynym dyplomatą UE, który argumentował, że członkowie powinni poczekać do poniedziałku, aby zdecydować, czy „pójść krótko, prosić o ratyfikację, czy też długo, aby wziąć udział w wyborach powszechnych”.

Wyciek dokumentu sugeruje, że przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przekonał Francję do poparcia dłuższego przedłużenia dlatego kolejny termin wyjścia z UK z Unii Europejskiej to 31.01.2020 roku.

Nigel Farage po Polsku w Parlamencie Europejskim o Brexit.

 

Konrad W

 

27 października 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *