Tusk mówi, UE zaakceptuje umowę Brexit Theresy May

Tusk mówi, UE zaakceptuje umowę Brexit Theresy May

 

Donald Tusk powiedział Parlamentowi Unii Europejskiej, aby zatwierdziła umowę Brexit Theresy May. Przewodniczący Rady Europejskiej powiedział, że jutro na szczycie w Brukseli będzie zalecał aby  UE „zatwierdza wyniki negocjacji w sprawie Brexitu”.

Jego komentarz jest następujący: hiszpański premier Pedro Sanchez powiedział, że porozumienie pomiędzy Wielką Brytanią i UE w sprawie Gibraltaru zostało rozwiązane, co eliminuje poważną przeszkodę w uszczelnieniu porozumienia w sprawie Brexitu.

Sanchez ogłosił w sobotę, że Madryt poprze porozumienie o rozwodzie w sprawie Brexitu po tym, jak Wielka Brytania i UE zgodziły się wypowiedzieć Hiszpanię w sprawie przyszłości spornego brytyjskiego terytorium Gibraltaru.

Hiszpania chce przyszłości tego maleńkiego terytorium, które zostało przyznane Wielkiej Brytanii w 1713 r., ale Hiszpania nadal twierdzi, że jest to dwustronna sprawa między Madrytem a Londynem, a nie między Wielką Brytanią a UE. Powiedział: „Europa i Wielka Brytania przyjęły warunki narzucone przez Hiszpanię. W związku z tym Hiszpania zniesie swoje prawo weta, a jutro zagłosuje za Brexitem: „To posunięcie może być potrzebne, aby przekonać przywódców, by podpisali porozumienie Brexit między Wielką Brytanią i UE na szczycie w niedzielę rano.

Sanchez powiedział, że osiągnięte porozumienie dałoby Hiszpanii absolutne gwarancje rozwiązania konfliktu, który trwał ponad 300 lat pomiedzy Hiszpanią i Wielką Brytanią.

May była w drodze do Brukseli, gdy umowa została zawarta i ma nadzieję opuścić główną siedzibę UE w niedzielę, z mocnym porozumieniem w sprawie warunków wycofania się z Wielkiej Brytanii z UE 29 marca.

Co mowi umowa czytaj ponizej.

Brexit umowa UK a UE, co Ciebie czeka

 

Konrad W

24 listopada 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *