Trwa zalew przez Rumunów Brytanię. Polacy są wszędzie. Już ponad 6 miliona emigrantów

Trwa zalew przez Rumunów Brytanię. Polacy są wszędzie. Już ponad 6 miliona emigrantów

 

 

Rumuni przeskoczyli Irlandię, będąc drugą co do wielkości grupą obcokrajowców w Wielkiej Brytanii – przed nimi jedynie Polacy.

Urząd Statystyk Krajowych stwierdził, że całkowita liczba ludności spoza Wielkiej Brytanii wzrosła o 200 000 do 6,2 milionów w 2017 roku.

Obecnie 411 000 Rumunów mieszka w wielokulturowej Wielkiej Brytanii – liczba prawie równa całkowitej populacji Leicester. Wzrost o 83 000 w ciągu roku wystarczył, aby Rumunia przeskoczyła Irlandię na drugie miejsce.

Polska pozostaje największą  nie-brytyjską narodowością – liczbę szacuje się na ponad milion.

W każdym regionie Wielkiej Brytanii jest więcej Polaków niż jakiejkolwiek innej narodowości – od 108 000 w east Midlands do 63 000 na południowym zachodzie.

USK pokazał, jak imigracja przekształciła miasta w Wielkiej Brytanii, a migranci stanowią obecnie 29 procent populacji w Bostonie, Lincs – wzrost z 3 procent w 2007 roku.

Populacja imigrantów w East Staffordshire wzrosła z 3 do 17 procent.

Prawie sześć na 10 osób mieszkających w Newham, East London – 57 procent – urodziło się poza Wielką Brytanią.

USK wskazał, że pod względem kraju urodzenia jest więcej Hindusów i Pakistańczyków niż Rumunów, ale wielu z nich dostało obywatelstwo brytyjskie.

Były premier David Cameron zniósł kontrolę imigracyjną dla Rumunii i Bułgarii w 2014 r., więc liczba imigrantów z tych krajów od tamtego czasu wzrosła.

Eksperci twierdzą, że wielu Rumunów i Bułgarów, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii, wypełnili luki pozostawione przez Polaków, którzy zaczęli wracać do domu. W 2010 r. w Wielkiej Brytanii mieszkało zaledwie 78 000 Rumunów, co plasuje ją na 15 miejscu poniżej Bangladeszu.

Oddzielne dane Home Office ujawniły dzisiaj, że w ciągu roku od marca do marca zarejestrowano National Insurance dla 148,000 Rumunów, co stanowi jedną trzecią wszystkich rejestracji obywateli UE.

W ubiegłym roku Rumunia zagroziła zablokowaniem Brexitu, jeśli Theresa May nie zagwarantuje mieszkańcom tego kraju obywatelstwa brytyjskiego.

Pierwszy mieszkaniec Rumuni, który przybył do Wielkiej Brytanii, by pracować, po wprowadzeniu łagodniejszych kontroli przez Camerona – Victor Spirescu – wskutek brania narkotyków stracił panowanie nad samochodem i zginął w wypadku niedaleko Newport Pagnell, w styczniu tego roku donosi The Sun.

Konrad W

25 maja 2018