Trump rozpoczyna budowe kopalni minerałów na księżycu

Trump rozpoczyna budowe kopalni minerałów na księżycu

 

Prezydent Trump chce, aby Stany Zjednoczone rozpoczęły wydobycie na Księżycu minerałów.

Prezydent USA podpisał niedawno dekret wykonawczy stwierdzający, że Ameryka ma prawo eksplorować i wykorzystywać zasoby z kosmosu.

W zamówieniu stwierdzono również, że USA nie postrzegają przestrzeni jako wspólnego obszaru dla zasobów i nie potrzebują zgody na zawarcie umów międzynarodowych, aby rozpocząć.

Ale dlaczego chce wydobywać w kosmosie? Jakie są korzyści?

Sarah jest dziennikarką kosmiczną i mówi, że Księżyc może stać się „międzygalaktyczną stacją benzynową” – ponieważ ma zasoby potrzebne do paliwa rakietowego – takie jak wodór i tlen. Posiadanie stacji benzynowej w kosmosie oznacza, że ​​rakiety mogą podróżować dalej w kosmos, zanim zaczną się martwić brakiem paliwa.

Eksploracja głębsza jest ważna, ponieważ przestrzeń kosmiczna ma wiele zasobów, które można wykorzystać z korzyścią dla naszej planety.

Benjamin jest profesorem polityki energetycznej na University of Sussex i mówi, że wydobycie większej ilości materiałów w kosmosie może pomóc w budowie takich przedmiotów, jak samochody elektryczne – które będą korzystne dla środowiska w perspektywie długoterminowej.

„Metale, takie jak lit lub kobalt – których potrzebujesz – znajdują się głównie w miejscach takich jak Chiny, Rosja czy Kongo. I trudno je zdobyć”.

Mówi, że próba pozyskania materiałów od różnych dostawców na całym świecie może być skomplikowana, a każdy z nich ma inne zasady.

„Wydobywanie na Księżycu może być łatwiejsze” – dodaje.

Jednym z powodów decyzji prezydenta Trumpa o wydobyciu na Księżycu może być brak dostępu do minerałów dla USA w porównaniu z innymi częściami świata.

„To będzie bardzo atrakcyjne dla ludzi takich jak prezydent Trump, jeśli uda ci się zdobyć minerały w miejscu, gdzie Chińczycy nie są”. Od czasu dojścia do władzy prezydenta Trumpa doszło do napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, a Benjamin mówi, że jest to dla niego szansa na uzyskanie „dominacji i przywództwa”.

Co z prawem?
Rozkaz prezydenta Trumpa jest jasny, że prawo międzynarodowe nie będzie miało zastosowania do amerykańskich wysiłków w przestrzeni kosmicznej – ale prawa dotyczące tego, co ludzie mogą robić poza planetą, są mniej precyzyjnie określone. „Prawo kosmiczne się rozwija, coś się z czasem zmieni” – mówi Sarah.

Żaden kraj „nie może rościć sobie prawa do posiadania Księżyca”, ale obecnie jest to podobne do prawa morskiego: „Jeśli tam pojedziesz, znajdź go i wydobyć – należy do ciebie”.

Benjamin mówi, że skierowanie uwagi na przestrzeń kosmiczną może być nieuniknione ze względu na zmiany klimatu zachodzące tutaj na naszej planecie. „Jednym z argumentów, które ludzie podnoszą, jest fakt, że przestrzeń kosmiczna jest jedynym miejscem, do którego należy się udać, ponieważ w końcu tak bardzo zepsujemy naszą Ziemię”, mówi.

Konrad W

12 kwietnia 2020
Czytaj inne artykuły w dziale Świat