Trump ogłasza wielką umowę handlową.

Trump ogłasza wielką umowę handlową. 

 

PREZYDENT USA Donald Trump powiedział, że „dobre” będzie dla Wielkiej Brytanii opuszczenie UE – i że rezygnacja z bloku Unijnego co pomoże Wielkiej Brytanii „odzyskać swoją tożsamość”.

Przemawiając na konferencji prasowej z Theresą May przed Downing Street, powiedział: „Nie lubię myśleć o pozycjach, w których tak naprawdę nie jestem. To się stanie i prawdopodobnie powinno się zdarzyć czyli Brexit. To wspaniały kraj, który chce mieć swoją własny tożsamość.”

Pan Trump i pani May spotkali się z brytyjskimi i amerykańskimi liderami biznesu drugiego dnia wizyty Trumpa w Wielkiej Brytanii. Później zorganizują konferencję prasową.

Pan Trump dodał: „Jesteśmy twoim największym partnerem. Myślę, że jest świetna okazja, aby znacznie to powiększyć, zwłaszcza teraz”.

Główni dyrektorzy BAE Systems, Glaxosmithkline, National Grid, Barclays, Reckit Benckiser, JP Morgan, Lockheed Martin, Goldman Sachs oraz Bechtel i Splunk byli reprezentowani, obok pani May, kanclerza Philipa Hammnda Prince’a Andrzeja, księcia Yorku. 

Pani May, która ustąpiła ze stanowiska premiera w piątek, powiedziała panu Trumpowi, że stosunki handlowe Zjednoczonego Królestwa ze Stanami Zjednoczonymi „są świetnym partnerstwem, ale uważam, że możemy jeszcze lepiej”.

Donald Trump powiedział, że porozumienie brytyjsko-amerykańskie ma „ogromny potencjał”, mówiąc, że może to być „dwa lub trzy razy więcej niż obecnie”.

Powiedział: „Nasze narody mają więcej niż 1 bilion dolarów zainwestowanych w ekonomię siebie nawzajem …” Ponieważ Wielka Brytania przygotowuje się do wyjścia z UE, Stany Zjednoczone zobowiązały się do fenomenalnej umowy handlowej między USA a Wielką Brytanią.

„Istnieje ogromny potencjał w tym handlu, mówię prawdopodobnie dwa, a nawet trzy razy, co robimy teraz”.

Trump powiedział: „USA i Wielka Brytania mają wiele celów i priorytetów na całym świecie”.

Podziękował władzom brytyjskim za rolę, jaką odegrali w pokonaniu Państwa Islamskiego, którzy zostali „całkowicie zniszczeni. Pokonani”.

Donald Trump podziękował Królowej za „uroczą kolację”, odnosząc się do Jej Królewskiej Mości jako „fantastycznej osoby”.

Pani May poruszyła także kwestię powiązań między tymi dwoma krajami i wskazuje, w jaki sposób NATO wkrótce będzie mogło liczyć na brytyjski lotniskowiec Queen Elizabeth i odrzutowce F35 w celu zwalczania zagrożeń na zachodzie.

Pan Trump powiedział, że US i UK „podzielają wiele zasad” i podziękował Wielkiej Brytanii za pomoc w „pokonaniu ISIS w Syrii i Iraku”. Powiedział: „Został całkowicie pokonany”.

Pan Trump ostrzegł narody w NATO: „Nie mają wyboru i muszą wypełniać swoje obowiązki”.

Powiedział: „Aby sprostać dzisiejszym wyzwaniom, wszyscy członkowie muszą wypełniać swoje obowiązki”.

Dodał: „Wśród naglących zagrożeń stojących przed naszymi narodami jest rozwój broni jądrowej. USA i Wielka Brytania są zdecydowane zapewnić, że Iran nigdy nie opracuje broni jądrowej. Wierzę, że tak się stanie.

„Wielka Brytania jest największym amerykańskim rynkiem dla inwestorów zagranicznych i eksportowych. Zjednoczone Królestwo przygotowuje się do opuszczenia UE. Stany Zjednoczone zobowiązały się do zawarcia fenomenalnej umowy handlowej między Wielką Brytanią a USA. Istnieje ogromny potencjał”.

oto spotkanie konferencja

 

Konrad W

 

4 czerwca 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit