Trump cła na stal z UE od dzisiaj w nocy. Duda wystawił Polskę na margines

Trump cła na stal z UE od dzisiaj w nocy. Duda wystawił Polskę na margines

 

USA oświadczyły, że 25% podatek od stali i 10% podatek od aluminium od UE, Meksyku i Kanady zaczną się o północy.

Ruch natychmiast wywołał śluby odwetu z Meksyku, Kanady i UE, które nazwał taryfy „protekcjonizmem, czystym i prostym”.

Komisarz UE ds. Handlu, Cecilia Malmstrom, powiedziała, że ​​był to „zły dzień dla handlu światowego”, podczas gdy przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział, że posunięcie było „całkowicie nie do przyjęcia”.

UE „nie ma wyboru”, ale musi wnieść sprawę do Światowej Organizacji Handlu i nałożyć cła na import z USA – dodał.

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział, że taryfy są „afrontem” do długotrwałych relacji między Kanadą a USA, w szczególności do „tysięcy kanadyjskich żołnierzy, którzy walczyli i zginęli wraz z amerykańskimi towarzyszami broni” w Afganistanie.Powiedział, że od 1 lipca Kanada planuje wprowadzić cła na amerykańskie produkty o wartości około 13 miliardów dolarów. Planuje również wyzwanie w Światowej Organizacji Handlu.

Kanada poinformowała, że ​​wprowadzi 25% cła na niektóre rodzaje amerykańskiej stali, a także 10% podatek od innych produktów, w tym jogurtu, whisky i palonej kawy.

Ministerstwo Gospodarki Meksyku oświadczyło, że planuje taryfy na stal, nogi i ramiona wieprzowe, jabłka, winogrona, jagody i ser.

Europa wcześniej wyznaczyła listę przedmiotów, w tym burbony amerykańskie, żurawinę i dżinsy, jako cele odwetu.

Prezydent USA Donald Trump ogłosił plany taryf dla zagranicznej stali i aluminium w marcu, uzasadniając je względami bezpieczeństwa narodowego.

Argumentował, że globalna nadpodaż stali i aluminium napędzana przez Chiny zagraża amerykańskim producentom stali i aluminium, które mają kluczowe znaczenie dla Stanów Zjednoczonych.

Od czasu ogłoszenia, Korea Południowa, Argentyna, Australia i Brazylia zgodziły się wprowadzić limity ilości metali, które mogą być wysyłane do USA zamiast taryf.
USA przyznały tymczasowe zwolnienia dla UE, Kanady i Meksyku w ramach negocjacji dotyczących limitów.
Termin ten wygaśnie 1 czerwca, przedłużając go o miesiąc.

Co ogłosiły Stany Zjednoczone?

Sekretarz handlu USA Wilbur Ross ogłosił sankcje z Paryża, gdzie negocjował z przywódcami UE, którzy usiłowali uniknąć taryf.Ross powiedział, że rozmowy nie poczyniły wystarczających postępów. Prezydent Trump uważa, że ​​tani przywóz stali z UE szkodzi amerykańskiemu przemysłowi i niszczy zarobek pracowników w USA. Na szlaku kampanii wyborczej obiecał im sprawiedliwszy układ – i wydaje się, że jest szczęśliwy, ryzykując wojnę handlową, by dostać to, czego chce. W rzeczywistości wcześniej sugerował, że wojny handlowe są „dobre i łatwe do wygrania”.

Kanada, Meksyk i UE łącznie wyeksportowały 23 mld USD stali i aluminium do USA w ubiegłym roku – prawie połowę z 48 mld USD całkowitego importu stali i aluminium w 2017 roku.

W USA, które kupują metale, już zgłosiły wyższe ceny stali i skarżyły się, że amerykańscy producenci nie mają możliwości zaspokojenia popytu. Ekonomiści i amerykańskie firmy ostrzegają, że wyższe koszty metalu zakłócą łańcuch dostaw i ostatecznie zostaną przeniesione na amerykańskie gospodarstwa domowe.

Producenci na kontynencie Europy, obawiają się, że taryfy spowodują spadek popytu w USA, a jednocześnie spowoduje wzrost importu stali z USA. Zakłócenia dotknęłyby branżę, powiedział Gareth Stace, dyrektor stowarzyszenia handlowego UK Steel.

Brytyjski przemysł stalowy zatrudnia około 31 000 osób i wysyła około 7% eksportu do USA. Minister handlu Jean-Baptiste Lemoyne powiedział, że spodziewa się, że do połowy czerwca zakończą się unijne środki zaradcze. Przewiduje się, że taryfy kanadyjskie – których docelowy koszt wart około 13 mld dolarów amerykańskich produktów – rozpoczną się 1 lipca. Chiny już nałożyły cła na 3 mld dolarów warte amerykańskich towarów, w tym wina i orzechy, w odwecie za taryfy stali i aluminium.

Wielka Brytania powiedziała: „Będziemy nadal ściśle współpracować z administracją UE i USA, aby osiągnąć trwałe zwolnienie i zapewnić, że pracownicy w Wielkiej Brytanii są chronieni i chronieni. „

WNIOSEK:

To kiedy Francuzji, Niemcy padna na kolana i będa robić jak chce USA ?  – już  niedługo. Skończy się ich współpraca z Chinami, które zarabiając biliony nie dają ludziom na godne życie ale budują Armie aby prześcignąć Armię USA.

Niestety Duda i Morawiecki zniszczyli relację Polski z Trumpem proponując i promując budowę stacji kolejowej na produkty z Chin w POLSCE. Dlatego jak już spadną obroty firm Niemieckich , Francuskich i kraje zaczną negocjować dobre warunki już z Trumpem to Polska dzięki Dudzie i Morawieckiemu została ustawiona w przegranej pozycji. Datego jak był ostatnio Duduś w Waszyngtonie to cały Biały Dom go OLAŁ i nikt sie z nim nie chciał spotkać.

Pracujesz w fabryce stali w Polsce , rozglądaj się za nową robotą !!!! Spadną też zamówienia na półprodukty ze stali eksportowane do USA.

Ale nie jest tak zle, Polska dostanie od Chin pociągami tanie żarcie załatwione przez Dudę. Niestety zarobią Chiny a nie Polska.

Konrad W

 

31 maja 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Świat