Totalna kontrola Polaków w Anglii, przykłady na stół

Wielka Brytania

Kontrole

Kontrole ludzi pobierających Tax Credits lub inne benefity.

HMRC czyli angielski Urząd Skarbowy powołuje do działania w swoim imieniu firmy, ,które kontrolują wszystko; począwszy od tego z kim mieszkamy, ile osób mieszka w domu, czy mamy wspólne konta bankowe, czy na pewno pobieramy taka ilość benefitu jaka nam się należy.

Najpopularniejsza jak i najskuteczniejsza okazuje się firma Concentrix, maja prawo wglądu do naszych kont bankowych oraz informacji dotyczących ludzi mieszkających pod naszym adresem. Maja prawo zweryfikować swoje wszystkie wątpliwości. Z reguły dają nam czas około kilku tygodni na zebranie wszystkich dokumentów o jakie proszą. Jeśli będzie brakowało chociaż jednego dokumentu jest możliwość, że będziemy musieli oddawać wszystkie pieniądze, począwszy od ostatniego roku podatkowego, ale później mogą prosić o dalsze informacje i zwrot całej sumy.

Uwaga:

Jeśli nie firma nie otrzyma dokumentów na czas ma prawo zamknąć aplikacje o Tax Credits do wyjaśnienia. Tak czy owak aby pobierać nadal benefity trzeba będzie zrobić nowy wniosek.

23 czerwca odbędzie się referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jeśli UK pozostanie w Unii warunkiem zakwalifikowania się do otrzymania dodatków będzie pobyt i praca na terenie UK przez minimum cztery lata.

To jest niezwykle istotne żeby współpracować na takich warunkach jakie podaje Urząd Skarbowy, w przeciwnym razie możemy stracić wszystko.

——————————————-

Przykład 1.

Pani Zofia, pobierała Tax Credits jako samotna matka.

Faktycznie była w separacji z mężem, jednak od czasu do czasu u niej pomieszkiwał. Ze względu na brak stałego adresu, adres korespondencyjny podawał wszędzie do pani Zofii, na co ona sama się zgodziła.

Podczas gdy Urząd Skarbowy zaczął kontrolować panią Zofię wszystko wskazywało na to, ze mieszka z mężem. Pani Zofia w tej chwili została poproszona o zwrot całej sumy pobranych dodatków, oraz o dokumenty potwierdzające jej stan cywilny podczas poprzednich lat od momentu kiedy zaczęła starać się o zasiłki.

Jej sprawa jest w toku, będzie jednak bardzo ciężko udowodnić ze jest osobą samotną

——————————————–

Przykład 2.
Pan Zenon ma dwójkę dzieci, które mieszkają z jego żona w Polsce. Pobiera na te dzieci w Anglii Child Benefit oraz Child Tax Credit, a on większość z tych pieniędzy wysyła n aich utrzymanie. Zenon wynajmuje pokój w domu, w którym mieszkają inni Polacy.

Rutynowa kontrola sprawiła, ze pan Zenon, który na wniosku o Tax Credits figuruje jako osoba samotna ( nie może uwzględnić zony, która jest w Polsce) został uznany jako osoba, która prowadzi domostwo (household) razem z inna osoba dorosłą. W tym momencie jego przychody z Child oraz Working Tax Credits zostają traktowane jako przyznane niesłusznie, a pan Zenon dostaje nakaz ich zwrotu.

www

—————————————

 

Przykład 3.
Ewa ma dwójkę dzieci i wychowuje je ze swoim partnerem. Pobierają wspólnie Tax Credits, ponieważ obydwoje pracują na pół etatu, przysługuje im jakaś cześć Housing Benefit, czyli dofinansowania do czynszu. Jednak partner Ewy to były wojskowy i mimo stosunkowo młodego wieku pobiera w Polsce emeryturę. Nie zgłosił tego faktu ani do Housing Benefit ani starając się o Tax Credits. Po prostu nie korzysta z tych pieniędzy i zapomniał o tym fakcie. Urząd Skarbowy dostał informacje na ten temat i poprosił tego pana oraz Ewę i udokumentowanie wszystkich kont, akcji, obligacji, funduszy powierniczych dostępnych w UK oraz poza granicami UK na nazwisko Ewy, jej partnera, wspólne oraz dzieci. Dostali cztery tygodnie na dostarczenie tych informacji,będą musieli wiec wykazać swoje konta zagraniczne.

————————————-

Przykład 4

Igor i Teresa przyjechali do UK zarobić na budowę domu w swojej rodzimej miejscowości. Kupili działkę i zaczęli budowę, która pochłonęła więcej pieniędzy niż planowali. Jednak ciągle trzeba było za coś płacić, coś dokupić, umeblować…

Ciężko pracowali oboje przez kilka lat, jednak w którymś momencie Teresę dopadła choroba i w związku z tym nie mogła pracować. Z racji tego, ze Igor był jedynym pracującym należała im się dopłata od państwa na mieszkanie, które wynajmowali. Zaznaczyli w aplikacji, ze dom w UK to ich jedyny dom i nie maja innego. Dopadła ich kontrola i teraz muszą zwracać cały zasiłek oraz zapłacić karę.

totalna

 

Przykład 5.

Pani Wiola jest samotna matka trójki dzieci. Ze względu na wiek dzieci nie może podjąć pracy w pełnym wymiarze godzin, pracuje wiec jako sprzątaczka na samozatrudnieniu. Ma kilka rodzin, którym sprząta domy raz w tygodniu, nie zarabia dużo, ale pobiera Tax Credits oraz Housing benefit, wiec jakoś udaje jej się związać koniec z końcem. Dopóki najmłodsze dziecko nie pójdzie do szkoły to dla niej najlepszy wybór. W późniejszym okresie planuje znaleźć lepiej płatna prace. Z racji tego, ze jest samozatrudniona dostala list z Concentrix, który działa w imieniu HMRC. Firma dała jej cztery tygodnie na zebranie dokumentów potwierdzających jej samozatrudnienie, miedzy innymi poproszono ja o Business Plan, kopie zeznań podatkowych, wszystkie faktury oraz rachunki na zakupione produkty. Poproszono rownież o nazwiska, adresy i numery telefonów do klientów, którzy bedą mogli potwierdzić jej samozatrudnienie, wyciągi z konta biznesowego.

——————————————–

Przykład 6.
Grzegorz sam pracował podczas gdy jego żona opiekowała się dziećmi w domu. Pobierali Family Tax Credits oraz Housing benefit. Gdy zmarła jego babcie, która mieszkała w Polsce okazało się, ze przepisała mu dom, który ma wartość kilkuset tysięcy złotych. Niestety Grzegorz z rodzina nie zgłosili tego faktu nigdzie w UK i nadal pobierali benefity. Nie chcieli sprzedawać domu po babci planując, ze kiedyś się do niego wprowadzą. Jednak odziedziczenie majątku o takiej wartości należało zgłosić do HMRC oraz do Housing Benefit Office. Rodzina rownież tłumaczy się z nieznajomości przepisów. Dostali karę na razie od Urzędu Skarbowego, który poinformował rownież inne urzędy.

—————————————————–

Przykład 7.

Pan Michał pracował w fabryce gdzie pracowało kilkaset osób. Oprócz tego, ze był pracownikiem fabryki często jeździł do Polski po papierosy i tytoń, który sprzedawał miedzy innymi współpracownikom. Kiedy podczas rutynowej kontroli Ochrona znalazła 10 kartonów polskich papierosów i 10 dużych paczek tytoniu, oraz 30 kartonów w bagażniku jego samochodu, pan Michał został wezwany do odpowiedzialności. Stracił prace, gdyż znalazło się wielu świadków, którzy potwierdzili, ze kupowali od niego wyroby tytoniowe. Kierownik oprócz tego, ze zwolnił pana Michała powiadomił urząd skarbowy o tym, ze pan Michał handlował wyrobami tytoniowymi. Jest to dodatkowy dochód, oś którego nie płacił podatku oraz przestępstwo surowo traktowane przez HMRC ze względu na to, ze Wiekka Brytania traci ogromne pieniądze z powodu kontrabandy. Pan Michał dostał £5000.00 kary od Urzędu Skarbowego oraz będzie miał sprawę w sądzie.

Podsumowanie:

Niestety nieznajomość języka nie zwalnia z przestrzegania obowiązujących przepisów i tłumaczenie ze nie rozumiało się aplikacji, która się podpisało nie będzie traktowane w żaden sposób ulgowo. Jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz w chwili kontroli jeśli nie doślemy dokumentów jakie wymaga firma kontrolująca nasze benefity zostają zatrzymane a to wiążę się z tym że musimy składać nowy wniosek i wtedy już dostajemy Universal Credit .

—— WAŻNE ——

Należy też zwrócić uwagę na przepływ informacji między Polską a Wielką Brytanią na temat naszego życia w Polsce. Wszystko wiedzą.

Czy w innych krajach Europejskich Polacy też tak dokładnie są kontrolowani czyli w Niemczech, Holandii czy Skandynawii?

Czy obywatele innych krajów jeśli będą wnioskować o dotacje 500+ to też Polski Urząd Skarbowy dostanie takie szczegółowe dane z innych krajów wspólnoty ?

Choć Wielka Brytania nie wyszła jeszcze z Unii Europejskiej to jednak skala kontroli przeraża, nigdy tak nie było. Czy tylko Brexit i pozwolenie na prace oparte na punktach dla przydatność dla Brytyjskiej gospodarki zweryfikuje ilość Polonii na wyspach czy może jednak, po prostu wstrzymanie benefitów dla rodzin. Ponad 70% osób zarabia powyżej 23 000 funtów na rok, reszta korzysta z zasiłków dla rodzin czyli około 650 funtów na miesiąc . Bez nich utrzymanie się: gdy jedna osoba pracuje i zarabia minimum 1100 funtów na miesiąc a druga zajmuje się dziećmi po prostu będzie niemożliwe.

————————————–

Jeśli dostałeś list z HMRC lub Concentrix bądź innej firmy, która działa na zlecenie “skarbówki” . I nie wiesz co zrobić, skontaktuj się z Polskim Biurem w Liverpoo może będziemy mogli pomóc.

Pamiętaj: oferujemy pełna anonimowość!

Skontaktuj się mailowo info@polishcommunityuk.org

Telefonicznie: Justyna 07732949906

 

 

11 czerwca 2016
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka