Torpeda zatapia tankowiec koło Iranu. USA i Iran na krawędzi wojny.

Torpeda zatapia tankowiec koło Iranu. USA i Iran na krawędzi wojny. Ceny ropy wzrosną.

 

Ogromny tankowiec został uderzony przez torpedę w Zatoce Omańskiej

Tankowiec ogarnął płomienie i dryfuje.

Marynarka wojenna USA rozpoczeła dochodzenie i zwiększyło się  napięcie między Waszyngtonem a Teheranem, w następstwie incydentu w pobliżu Cieśniny Ormuz – wąskiego ujścia Zatoki Perskiej, przez który przepływa jedna trzecia wszystkich sprzedawanych ropy.

Japońskie ministerstwo handlu stwierdziło, że oba statki przewożą „ładunki powiązane z Japonią”, ponieważ premier Shinzo Abe kontaktował się z Teheranem starając się złagodzić napięcia między Iranem a USA.

 Jeden z zaatakowanych statków, uważanych za tankowiec norweski, został trafiony torpedą, jak podaje gazeta TradeWinds.

 W czwartek wydano ostrzeżenie wzywające do „skrajnej ostrożności” w warunkach zwiększonych napięć między USA i Iranem.

Piąta flota amerykańskiej marynarki wojennej stwierdziła, że ​​„jest świadoma zgłoszonego ataku na tankowce w Zatoce Omańskiej”. Rzecznik piątej floty amerykańskiej marynarki wojennej z Bahrajnu, Cmdr Joshua Frey, powiedział, że jego dowództwo „pracuje nad uzyskaniem szczegółów”.

Najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chameneni, powiedział w czwartek, że podczas gdy Teheran nie chce bomby atomowej, „Ameryka nie mogłaby nic zrobić”, aby powstrzymać Iran, gdyby Iran chciał bomby.

Uważa się, że incydent miał miejsce około 45 kilometrów (25 mil) od irańskiego wybrzeża. Ostatni incydent nastąpił po tym, jak USA zarzuciły Iranowi, że w minionym miesiącu Iran użył min do zaatakowania czterech tankowców z pobliskiego portu w Fujairah.

The incident reportedly happened in the Gulf of Oman this morning

One of the tankers was hit by a torpedo during the attack during the Gulf of Oman incident

Konrad W

 

13 czerwca 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Świat