Tony Blair lobbował w UE za opóźnienie w Brexicie

Tony Blair lobbował w UE za opóźnienie w Brexicie

 

Tony Blair osobiście wezwał głównego negocjatora UE, aby opóźnił Brexit po 29 marca.

Były premier odbył prywatne spotkanie z Michelem Barnierem w lutym, podczas którego oświadczył, że chce „przedłużyć” czas na „wyjaśnienie” rodzaju relacji, jakie Wielka Brytania chciała z UE. W tym czasie prowadził na wyspach wezwania do drugiego referendum.

Interwencja Blaira na indywidualnym spotkaniu w Monachium przyszła, gdy pani May zachęcała przywódców UE do zaoferowania ustępstw

Spotkanie zostało zorganizowane na prośbę Blaira, po podobnej „prywatnej” rozmowie w zeszłym roku. Para spotkała się na konferencji bezpieczeństwa w Monachium 16 lutego.

„Pan Blair wiedział że rozszerzenie art. 50 będzie wymagało czasu potrzebnego na wyjaśnienie rodzaju przyszłych stosunków, jakie Wielka Brytania chce z UE”, stwierdzają protokół. Ponadto rosnąca liczba w Wielkiej Brytanii na temat szkód ekonomicznych wynikających z Brexitu bez porozumienia może przesunąć Brexit”.

Wygląda na to, że uwagi Blaira przyniosły skutek 29 marca.Dwa dni wcześniej Stephen Barclay, sekretarz ds. Brexitu, ostrzegł, że okres wypowiedzenia będzie po prostu „przedłużał niepewność”. Pani May i pan Barclay wzywali Brukselę do ustępstw w sprawie porozumienia.

Barclay, który spotkał się z panem Barnierem dwa dni po spotkaniu urzędnika UE z panem Blairem, powiedział Parlamentowi, że koncentruje się na próbie „wprowadzenia prawnie wiążącej zmiany w mechanizm ochronny”. seria liderów europejskich ”Brexit 29 marca.

Tony Blair spotka się z Jean-Claude Juncker, przewodniczącym Komisji Europejskiej, w sierpniu 2017 rok i zawsze jasno wyrażał pogląd, że jedynym wrażliwym sposobem na przełamanie impasu w Parlamencie jest powrót do ludzi w referendum czyli aby zrobić drugie referendum gdyż uważał ze ludzie odrzucą Brexit”.

Konrad W

 

29 września 2019

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *