Theresa May w obliczu rewolty w Rządzie w Londynie

Theresa May w obliczu rewolty w Rządzie w Londynie

 

May w obliczu rewolty anty-Brexitowych Torysów, po tym jak naciskała na uwzględnienie daty wyjścia UK z UE w ustawie Brexit i walczy o kontrolę nad europejskimi sędziami

Theresa May stoi dziś przed buntem anty-Brexitersów, domagając się, by data Brexitu została zapisana w ustawie.

Konserwatywni posłowie spiskują z Partią Pracy w celu udaremnienia kluczowych części ustawy o opuszczeniu UE – pomimo tego, że rząd poczynił znaczne ustępstwo w związku z ofertą weta w sprawie ostatecznej umowy z Brukselą.Byli ministrowie Dominic Grieve, Anna Soubry i Nicky Morgan należą do tych, którzy chcą głosować przeciwko planom umieszczenia daty opuszczenia UE w krajowych statutach.

Ale pro-Brexitersi ostrzegają, że społeczeństwo „nie wybaczy” żadnych wysiłków przeciwstawienia się wynikom referendum. Izba Gmin rozpoczęła pierwsze z ośmiu posiedzeń, w których koalicja Partii Pracy, Demokratów z Libanu, SNP i anty- Brexitowi Torysi, spróbują osłabić prawodawstwo.

Podczas wczorajszego ważnego ustępstwa David Davis powiedział, że ostateczna umowa Brexit zostanie zapisana w specjalnej ustawie parlamentarnej – co oznacza, że ​​może zostać poddana pod głosowanie przez posłów na kilka tygodni przed wyjściem Wielkiej Brytanii w marcu 2019 roku.

 

Ale anty-Brexitowi Torysi powiedzieli, że nadal są zdecydowani sprzeciwiać się rządowi po tym, jak pan Davis potwierdził, że pomimo jego ustępstw, Wielka Brytania opuści UE bez porozumienia, jeżeli parlamentarzyści odrzucą umowę wynegocjowaną z Brukselą.Wyrazili swój gniew na „burzliwym” spotkaniu z głównym whipem Julianem Kingem zeszłej nocy – choć pro-Brexitowi posłowie również wyrazili swoje uczucia.Były prokurator generalny Grieve, który przewodzi grupie około tuzina rebeliantów Torysów, zgłosił 19 poprawek.

Ponownie wyjaśnił dzisiaj, że będzie przeciwny decyzji rządu o zapisaniu daty Brexit jako prawa, propozycji, którą określił jako „niespójną i całkowicie głupią”.

Pan Grieve odrzucił krytykę ze strony pro-Brexitersów na temat jego buntu, mówiąc, że ci, którzy oskarżyli go o nielojalność, wcześniej ignorowali nakazy dziesiątki razy.Kwestia umieszczenia daty Brexitu w ustawie o wyjściu z UE będzie omawiana dzisiaj, ale z powodu tajemniczych procesów w Izbie nie będzie poddana głosowaniu aż do grudnia.Prawnicy rządowi powiedzieli ministrom, że umowa o wyjściu musi zostać ujęta w przepisach prawnych, aby zminimalizować ryzyko przyszłych wyzwań prawnych.

Najpierw muszą jednak zatwierdzić projekt ustawy o wyjściu z UE, głosowanie rozpoczyna się dziś po południu przez parlamentarzystów. Ustawodawstwo ma na celu zapewnienie sprawnego Brexitu poprzez przeniesienie wszystkich obowiązujących przepisów UE do prawa brytyjskiego. Ale posłowie anty-Brexitowi postrzegają to jako okazję do udaremnienia procesu Brexit – a może nawet zatrzymania go.

Nowa oferta pana Davisa oznacza, że ​​ostateczna umowa Brexit zostanie zapisana w specjalnym akcie Parlamentu. Źródła rządowe odrzuciły perspektywę wykorzystania go do powstrzymania Brexitu, twierdząc, że wszelkie poprawki do niego oznaczałyby po prostu opuszczenie UE przez Wielką Brytanię bez umowy.

Wczoraj wieczorem burmistrz Londynu wezwał Theresę May do uzgodnienia umowy przejściowej dotyczącej Brexitu, gdy w przyszłym miesiącu spotka się z przywódcami UE w Brukseli.

Charles Bowman zasugerował, że wyjście bez porozumienia z UE będzie miało wpływ na konkurencyjność miasta, a bankowcy i inni pracownicy finansowi woleliby zostać w Londynie niż przenieść się do Frankfurtu.Przemawiając na corocznym bankiecie burmistrza, w którym uczestniczyła premier, pan Bowman powiedział, że bardzo ważne jest, aby umowa przejściowa była „wcześniej uzgodniona”, aby dać firmom czas na przygotowanie i dostosowanie „.

15 listopada 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka