Theresa May chce więcej czasu na wyjście z UE z umową

Theresa May chce więcej czasu na wyjście z UE z umową

 

Theresa May ma namówić posłów, by dali jej kolejne dwa tygodnie na szukanie zmian w jej porozumieniu z Brexitem.

W tym tygodniu premier ma zadeklarować posłom, że w tym miesiącu powróci do Izby Gmin, aby zaktualizować parlamentarzystów o swoich planach i dać im możliwość głosowania nad tym, co powinno się stać w następnej kolejności.

Posunięcie to ma na celu dostanie więcej czasu na kontynuowanie negocjacji z przywódcami UE, którzy dotychczas odmawiali jakichkolwiek zmian w umowie o wypłatę, po tym, jak została ona odrzucona przez Izbę Gmin w jej obecnej formie.

Źródło z Downing Street oświadczyło, że pani May i ministrowie próbowali zabezpieczyć „prawnie wiążące zmiany” w swojej umowie, o którą wnioskowali w poprawce do Commons uchwalonej w zeszłym miesiącu, i ostrzegli przed posunięciem, które „wiązałoby nasze ręce, podczas gdy staramy się spełnić te instrukcje . ”

Widać znak narastających napięć .

Pani May nalegała, że ​​opcja pozostanie na stole, chyba że parlamentarzyści poprą jej umowę z UE lub zmienione porozumienie, a ministrowie obawiają się, że usunięcie zagrożenia z powodu niezarejestrowanego wyjścia może zaszkodzić jej próbom uzyskania koncesji.

W zeszłym miesiącu parlamentarzyści głosowali za przyjęciem przez rząd „alternatywnych rozwiązań” do tak zwanego mechanizmu ochronnego, zapisanego w umowie, zgodnie z którym kraj byłby związany przepisami brukselskimi, gdyby obie strony nie mogły uzgodnić innego sposobu uniknięcia Irlandia.

W piątek wieczorem pani May spotkała się z Leo Varadkarem, irlandzkim premierem, w Dublinie, w ramach starań o wynegocjowanie klauzuli wyjścia, daty zakończenia lub „alternatywnego rozwiązania” w odniesieniu do mechanizmu ochronnego. Stephen Barclay, sekretarz Brexitu, ma się odbyć w Brukseli na kolejne rozmowy w poniedziałek, a posłowie oczekiwali, że zostaną zaproszeni do złożenia w tym tygodniu szeregu poprawek do Izby Gmin.

Ale źródła Downing Street zasugerowały, że pani May poprosi o więcej czasu, zobowiązując się do dalszej debaty w tym miesiącu, zobowiązując się do złożenia nowego wniosku, do którego backbenchers mogliby zgłosić poprawki i debatę w nowym terminie 27 lutego.

Tymczasem Liam Fox, Sekretarz ds. Handlu Międzynarodowego, ma uzgodnić w poniedziałek umowę handlową ze Szwajcarią, która wejdzie w życie o północy 29 marca  lub pod koniec 18-miesięcznego okresu przejściowego, jeśli umowa zostaje podpisana.

„Jest to zdecydowanie największa z pierwszych umów handlowych UK i stanowi 20% całkowitej wartości handlu dla Wielkiej Brytanii w zakresie przewalutowywania istniejących unijnych umów handlowych”, stwierdziło wysokie źródło rządowe.

Konrad W

 

10 lutego 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *