Tesco wycofuje ze sprzedaży plastikowe torby za 5 pensów.

Tesco wycofuje ze sprzedaży plastikowe torby za 5 pensów z wszystkich sklepów w UK

Tesco wycofuje ze sprzedaży plastikowe torby za 5 pensów z wszystkich sklepów w UK

Firma TESCO przestaje sprzedawać jednorazowe plastikowe torby w swoich sklepach, zastępując je „torbami na całe życie” po dwukrotnie wyższej cenie.

Wszystkie 3.500 sklepów sieci w Wielkiej Brytanii przestaną oferować torby za 5p od 28 sierpnia, na rzecz nowych toreb za 10p.

Klienci robiący zakupy online, którzy stanowią 57% klientów sklepu, nadal będą mogli kupić torby jednorazowego użytku.

Podobnie jak ta tańsza wersja, sprzedaż nowej torby będzie finansować projekty społeczne w szkołach, przychodniach i lokalnych klubach piłkarskich w Wielkiej Brytanii.

Tesco testowało nowy program przez 10 tygodni w Aberdeen, Dundee i Norwich, gdzie stwierdzili, że sprzedaż worków zmniejszyła się o 25%, ponieważ klienci zdecydowali się przywieźć własne z domu. Nowe torby będą wykonane w 94% z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu i mogą być wymieniane na nowe, jeśli zostaną uszkodzone.

Matt Davies, dyrektor generalny Tesco UK powiedział „Dzisiejszy ruch pomoże naszym klientom wykorzystywać jeszcze mniej toreb, ale upewnimy się, że reklamówki sprzedawane w naszych sklepach nadal będą finansować tysiące projektów społecznych w całym kraju.

„To, co robimy jest słuszne dla środowiska i dla lokalnych społeczności”.

Greenpeace powiedziało, że „cudownie zobaczyć największych sprzedawców odchodzących od jednorazowego plastiku”.

Rząd zakazał brytyjskim sprzedawcom w Anglii rozdawania jednorazowych worków za darmo w październiku 2015 r., nakazał też oddawanie pieniędzy zarobionych na reklamówkach na cele charytatywne.

Torba Pomocy Tesco od 2015 r. dostarczyła 33 miliony funtów do 6.400 projektów społeczności lokalnych pomimo tego, że sklep w tym czasie sprzedał 1,5 miliarda mniej jednorazowych reklamówek.

Dane zebrane w 2016 r. wykazały, że w ciągu sześciu miesięcy po zmianie zasad klienci w Anglii zabrali do domów o sześć miliardów toreb mniej.

Pod koniec 2016 roku Towarzystwo Ochrony Morskiej stwierdziło, że liczba toreb znalezionych na brytyjskich plażach zmniejszyła się prawie o połowę od czasu wprowadzenia tej polityki.

Katarzyna Cz

 

7 sierpnia 2017