Taryfy celne po Brexit: wołowe, jagnięta, wieprzowina, drób, produkty mleczne

Taryfy celne po Brexit: wołowe, jagnięta, wieprzowina, drób, produkty mleczne

 

 

Pełny zakres taryf, które Wielka Brytania pobierze w ramach No Deal, został ogłoszony dziś rano przed kolejnym głosowaniu w Commons.

Zawierają:

– Opłaty za produkty wołowe, jagnięce, wieprzowe i drobiowe oraz produkty mleczne

– Taryfy na gotowe samochody i inne pojazdy, ale nie na części do fabryk

– Podatki od paliw i ceramiki – aby powstrzymać zalew subsydiowanych towarów z zagranicy

– Stałe taryfy na towary takie jak banany

 

Tymczasowy system taryfowy obowiązywałby przez pierwsze 12 miesięcy po Brexit Bez Dealu, zanim rząd nałoży stałe rozwiązanie.

Większość produktów żywnościowych podlegałaby podatkom od importu, aby chronić brytyjskich rolników przed skutkami zalewu tanich towarów z całego świata – na przykład import wołowiny miałby uderzenie o 53 procent.

Na wszystkie samochody zostana nałożone  10,6% cła – dlatego ostatni czas na kupno na wyspach taniego samochodu  Europejskiego.

Nie będzie opłat za części samochodowe, które trafią do Wielkiej Brytanii w ramach łańcucha dostaw produkcyjnych – co mogłoby zachęcić europejskie firmy do założenia tutaj fabryk, aby mogły sprzedawać konsumentom brytyjskim zwolnione z podatku.

Pani May ma nadzieję, że groźba NALICZENIA nowych podatków od towarów z Niemiec, Francji i innych krajów europejskich może skłonić UE do zaoferowania nowych poprawek do umowy Brexit po tym, jak została odrzucona ubiegłej nocy.

W proponowanym scenariuszu towary brytyjskie, takie jak ser, wino i samochody, stałyby się stosunkowo tańsze niż ich europejskie odpowiedniki.

Zgodnie z zasadami Światowej Organizacji Handlu, Wielka Brytania nie może zapewnić UE lepszych warunków niż inni partnerzy handlowi bez kompleksowej umowy handlowej.

Ale wolno nam zrobić wyjątek dla Irlandii z powodu potrzeby utrzymania granicy z Irlandią Północną otwartej i unikania punktów kontrolnych, które mogłyby stać się celem dla terrorystów.

UE mogłaby jednak nałożyć własne kontrole na granicy irlandzkiej w celu ochrony europejskiej unii celnej przed konkurencją pochodzącą z Wielkiej Brytanii.

Konrad W

 

13 marca 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *