Tajemnicze zatopienie podwodnego okrętu Argentyny

Tajemnicze zatopienie podwodnego okrętu Argentyny

 

Rosjanie mają pomóc w poszukiwaniu jednostki z 44 osobami z załogi na pokładzie.Okręt podwodny pod nazwą ARA San Juan  zaginęła z 44 członkami załogi na pokładzie na południowym Atlantyku.

Najnowszy kontakt sonarowy zostanie zbadany przez zdalnie sterowaną łódź podwodną Russian Panther Plus, podczas gdy amerykański statek badań oceanograficznych Atlantis kontynuuje poszukiwania w tym rejonie.

Argentyna otrzymała pomoc od 13 krajów w poszukiwaniu łodzi podwodnej San Juan. Porzuciła nadzieję na znalezienie żywych osób i koncentruje się wyłącznie na znalezieniu statku. Ostatni komunikat z łodzi podwodnej doniósł, że woda morska dostała się do układu wentylacji, powodując zwarcie i zapalanie akumulatora w łodzi napędzanej dieslowo-elektrycznie.

Marynarka twierdzi, że dziwny hałas słyszany w oceanie w pobliżu ostatniej znanej pozycji San Juan, trzy godziny po ostatnim kontakcie, był ” zgodny z eksplozją”. Inne zgłoszone kontakty wykryte przed tygodniem nic nie znaczyły – niektóre pochodziły z łodzi rybackiej, która zatonęła wiele lat wcześniej.

Tragedia doprowadziła do zwolnienia admirała Marcelo Srura, szefa floty Argentyny, na początku tego miesiąca.Eksperci twierdzą, że załoga miała zapas tlenu wystarczający na 10 dni, jeśli okręt podwodny pozostał pod wodą. To spowodowało, że argentyńska marynarka zakończyła akcję ratunkową dla 44 zaginionych osób z ARA San Juan ponad dwa tygodnie po jej zniknięciu. Niektórzy członkowie rodzin zaginionej załogi potępili reakcję marynarki wojennej na zniknięcie okrętu, a także obwiniali wiek i stan statku.

Prezydent Mauricio Macri obiecał pełne dochodzenie.Rodziny załogi zażądały, aby flota Argentyny odwróciła decyzję o zaprzestaniu poszukiwania ocalałych.

Były amerykański analityk akustyczny Bruce Rule stwierdził, że 44 członków załogi zginęło „natychmiastowo” i „bez cierpienia”. Ekspert został zacytowany przez wiodący argentyński dziennik La Nacion, który stwierdził: „Cały kadłub ciśnieniowy został całkowicie zniszczony w ciągu około 40 milisekund lub 1/25 sekundy”.

Pan Rule, opisywany jako były główny analityk akustyczny w US Office of Naval Intelligence, który jest głównym amerykańskim wywiadem morskim, twierdził, że wrak łodzi podwodnej zatonął w pozycji pionowej, opadając z prędkością 10 do 13 węzłów.

Oto ostatnie zdjęcie okrętu koło wysp Falklandów, spornych wysp należących do Wielkiej Brytanii a które Argentyna chciałby odzyskać. Póz niej ślad po nim zaginął.

The last known image of ARA San Juan, spotted by a Falklands Island account as it left port, a new sonar contact has been made in the South Atlantic

 

Zobacz , Brytyjczycy instalują nowe uzbrojenie na Falklandach koło Argentyny

 

Konrad W

 

25 grudnia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Świat