Tajemnica przewozu złota z UK do Polski. Wartość 4 miliardy

Tajemnica przewozu złota z UK do Polski. Wartość 4 miliardy

 

Nacjonalistyczny Rząd – bo tak nazywają media w UK Rząd PIS w Polsce – bardzo ciekawie –  w trwającej kilka miesięcy tajnej operacji potajemnie przewieziono z Londynu do Polski: 8000 sztab złota o wadze 100 ton o wartości 4 miliardów.

 

Polska dokonała repatriacji 4 mld funtów złota z Londynu do Warszawy w ściśle tajnej operacji z udziałem samolotów, helikopterów, zaawansowanych technologicznie ciężarówek i specjalistycznej policji.

W ciągu kilku miesięcy w tym roku wykonano osiem nocnych lotów z nieujawnionego lotniska w Londynie, przewożąc 8 000 sztabek złota o wadze 100 ton do kilku lokalizacji w Polsce.

Krajowe rezerwy złota były przechowywane w Banku Anglii od dziesięcioleci, które zostały ewakuowane z Polski na początku II wojny światowej w obawie, że wpadną w ręce nazistów.

Teraz polski nacjonalistyczny rząd rozpoczął teraz repatriację złota w celu „wzmocnienia kraju”.

 

Firma ochroniarska G4S International Logistics otrzymała zadanie transportu złota, które określiła jako jeden z największych przepływów złota między bankami na świecie.

Rzecznik powiedział, że podczas ostatniej podróży, która miała miejsce 22 listopada, ciężarówki zabrały 20 skrzyń wypełnionych złotem z zakładu w północno-zachodnim Londynie na pobliskie lotnisko. Po przybyciu na lotnisko w Anglii złoto włożono do samolotu transportowego Boeing 737 i przewieziono do dwóch miejsc w Polsce.

Skrzynie zostały odebrane przez elitarną jednostkę policyjną i załadowane na trzy kolejne opancerzone ciężarówki, zanim zostały przewiezione do skarbców należących do polskiego banku narodowego w nieujawnionych miejscach.

Gold bars worth a total of £4billion have been repatriated from London to Warsaw over the last several months in a top-secret operation (pictured being loaded into a crate for transport)

Tam wszystko zostało policzone i zmierzone, aby zapewnić, że niczego nie brakuje. Paul Holt, dyrektor generalny G4Si, powiedział: „Wszystko to było bardzo tajne i niezwykle ważne, aby zostało dobrze zrobione”.

Polska zaczęła zwiększać swoje rezerwy złota w 2018 roku .,zanim ogłosiła, że ​​mniej więcej połowa jej magazynu zostanie przetransportowana do Warszawy w celu „wzmocnienia narodu”

Do transportu złota wykorzystano flotę zaawansowanych technicznie opancerzonych samochodów dostawczych, elitarnych jednostek policji, helikopterów i samolotów, co było jednym z największych transferów między bankami na świecie

W poniedziałek ubiegłego tygodnia szef polskiego banku Adam Glapiński ogłosił, że złoto „symbolizuje siłę kraju”, chwaląc się, że Polska może wygenerować zyski „wielomiliardowe”, sprzedając.

Podkreślił jednak, że nie ma takich planów. Według Bloomberga Polska miała 121,9 miliarda dolarów rezerw oficjalnych, w tym złota, na dzień 31 października tego roku.

Złoto w samolocie.

Crates on board a Boeing 737 freight plane

Dlaczego Polskie złoto trafiło do Anglii.

Na początku II wojny światowej Polski Bank narodowy posiadał rezerwę około 80 ton złota o wartości 90 milionów dolarów – 1,6 miliarda dolarów w dzisiejszych pieniądzach – które rząd postrzegał jako Skarb Narodowy. Kiedy nazistowskie Niemcy dokonały inwazji we wrześniu 1939 r., Przygotowano plany awaryjne, aby wydostać sklep z kraju, aby powstrzymać go przed plądrowaniem przez ludzi Hitlera. W ciągu następnych pięciu lat złoto będzie przesyłane przez kilkanaście krajów aby trafić do Londynu.

Pierwszą podróżą do Rumunii była niewielka wpłata w banku narodowym, zanim została wysłana do Turcji z pomocą Brytyjczyków. Z Turcji załadowano złoto do wagonów towarowych i przewieziono do kontrolowanej przez Francję Syrii, a następnie do Libanu – wszystko w ciągu miesiąca. Złoto zostało następnie załadowane na statki i popłynęło przez Morze Śródziemne do Francji, po zapewnieniu z Włoch – wówczas sojusznika Niemiec – aby nie atakować konwoju.W październiku złoto dotarło do Paryża i zostało zdeponowane w oddziale Nevers w Banque de France, gdzie, jak można było oczekiwać, pozostanie przez resztę wojny.

Jednak w następnym roku nazistowskie Niemcy zaatakowały Francję, co oznacza, że ​​konieczne było ponowne przeniesienie złota.

Nastepnie Konwój statków zabrał złoto do Afryki – do Dakaru – zanim został przeniesiony do Fort Kays, w ówczesnej francuskiej Afryce Zachodniej – obecnie współczesne  Mali jako kolonii Francuskiej. Niestety Francja poddała się nazistom zaledwie kilka tygodni później, pozostawiając złoto na tym tyretorium już podległym do Niemiec.

Pomimo wysiłków Wolnej Armii Francuskiej Charlesa de Gaulle’a, aby przejąć fort i zwrócić złoto Polsce, złoto pozostało tam do 1942 roku  kiedy Alianci rozpoczną Operację Pochodnia – inwazję na Afrykę Północną.

W ramach operacji major Stefan Michalski – dyrektor Banku Polskiego SA – został wysłany na misję specjalną: znaleźć i odzyskać złoto, albo dowiedzieć się, co się z nim stało. List od Stefana Michalskiego, dyrektora Banku Polskiego, który został wstawiony z Afryki Północnej podczas inwazji aliantów, informując, że złoto wciąż tam jest

Później tego samego roku poinformował, że złoto wciąż znajduje się w Afryce Zachodniej i Polska rozpoczęła negocjacje w sprawie jego uwolnienia, z paktem podpisanym w 1943 r.

W 1944 r. Złoto zostało zabrane z powrotem do Dakaru, gdzie podjęto decyzję o wysłaniu go w całości do Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku, operację zakonczono pomyślnie do końca marca.

W USA złoto podzielono na trzy części – jedną do przechowywania w Rezerwie Federalnej w USA, jedną do Banku Kanady w Ottawie oraz trzecią i największą część do Banku Anglii w Londynie .

Między marcem a sierpniem 1944 roku część złota  została wysłana do Banku Anglii. W niewielkich ilościach w konwojach przewożących amunicję i zapasy wojenne, a eskortowana przez niszczyciele, aby zabezpieczyć ją przed niemieckimi okrętami podwodnymi. Następnie zrobiono to ponowie i tak złoto znalazło się w Londynie.

Oto Polskie złoto ochraniane przez policje w UK

A fleet of high-tech armoured vans, elite police units, helicopters and planes were used to transport the gold, which was one of the largest transfers between banks in the world

Konrad W

 

3 grudnia 2019

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *