T-Charge: nowa opłata weszła w życie w Londonie.

T-Charge: nowa opłata weszła w życie w Londonie.

Burmistrz Sadiq Khan wprowadził nową opłatę „T-Charge” w wysokości 10 funtów, która dotyczy głównie pojazdów napędzanych ropą i benzyną zarejestrowanych przed 2006 r.

Od poniedziałku 23 października obowiązuje dzienna opłata 10 funtów dla osób, które jeżdżą samochodami bardziej zanieczyszczającymi powietrze w centrum miasta. Opłata jest dodatkiem do już istniejącej opłaty ekologicznej w wysokości 11,50 funtów, dając kwotę końcową 21,50 funtów.

Właściciele pojazdów, które nie spełniają normy emisji spalin Euro IV, muszą zapłacić dodatkowe 10 funtów. Norma określa limity emisji dla samochodów osobowych, dostawczych, autobusów, autokarów i ciężarówek. Większość pojazdów zarejestrowanych przed rokiem 2006 prawdopodobnie przekroczy te limity. Strefa będzie działać od 07:00 do 18:00, od poniedziałku do piątku.

Możesz sprawdzić, czy samochód jest objęty opłatą T-Charge na

https://tfl.gov.uk/modes/driving/emissions-surcharge/emissions-surcharge-checker.

Przeciwnicy stwierdzili, że program ten „niewspółmiernie ukarze najbiedniejszych kierowców w Londynie”. Środek ten jest najnowszą próbą poprawienia jakości powietrza w stolicy, a według biura burmistrza będzie dotyczyć 34 000 kierowców miesięcznie.

Pan Khan powiedział: „Mamy kryzys zdrowotny w Londynie, spowodowany słabą jakością powietrza. Mniej więcej 9 000 Londyńczyków umiera przedwcześnie każdego roku, ze względu na niską jakość powietrza – dzieci w naszym mieście, których płuca są słabo rozwinięte, osoby dorosłe, które cierpią z powodu takich chorób jak astma, demencja i udar mózgu spowodowane złą jakością powietrza „.

Jednak Simon Birkett, z grupy kampanii Clean Air London, nie wierzy, że ruch ten jest wystarczający. T-Charge to pierwsza z serii nowych opłat wprowadzanych w Londynie.

W 2020 r. zostanie ona zastąpiona ostrzejszą Ultra-Low Emission Zone, chociaż Khan konsultuje się w sprawie wprowadzenia tego planu do 2019 r.

Oznaczać to będzie, że właściciele samochodów z dieselem zarejestrowanych przed wrześniem 2015 r. i samochodów z silnikiem benzynowym zarejestrowanych przed 2006 r. będą płacili 12,50 funtów opłaty ekologicznej.

Burmistrz ma nadzieję rozszerzyć obszar objęty opłatą do północnych i południowych dróg okrężnych w 2021 r.

Władzom miasta w Birmingham, Leeds, Southampton, Derby i Nottingham również zaleca się nałożyć opłaty na niektóre zanieczyszczające pojazdy z silnikiem diesel do roku 2020, powiedział Departament Środowiska, Żywności i Obszarów Wiejskich (Defra).

Aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, Rada Miasta w Oxfordzie i Rada Hrabstwa Oxfordshire zaproponowały zakaz używania pojazdów napędzanych ropą i benzyną w centrum miasta od 2020 roku.

Sue Terpilowski, z Federacji Małych Firm, powiedziała: „Wprowadzenie T-Charge przychodzi w czasie, gdy małe i mikroprzedsiębiorstwa w Londynie ponoszą już zadziwiająco wysokie koszty najmu, zatrudnienia i logistyki.„Obawiam się, że będzie to ostatni gwóźdź do trumny tych przedsiębiorstw”.

Shaun Bailey, Konserwatywny rzecznik ds. Środowiska w Zgromadzeniu Londyńskim, powiedział: „Jako astmatyk, zdaję sobie sprawę z tego, jak krytyczna jest ta kwestia dla Londynu, ale potrzebujemy polityk, które faktycznie pomogą nam zrobić postęp”.Burmistrz chce także, aby zakazać spalania drewna w najbardziej zanieczyszczonych obszarach stolicy.

Zapytany, czy paleniska z drewnem zostaną całkowicie zabronione, pan Khan powiedział, że problem nie tkwi w samych paleniskach, a w materiałach jakie są w nich spalane i w braku odpowiedniej konserwacji.

Katarzyna Cz

23 października 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Londyn