Szykuj kasę, nowy system podatku wchodzi w życie w Szkocji

 Szykuj kasę, nowy system podatku dochodowego wchodzi w życie w Szkocji

 

Minister finansów Derek Mackay powiedział, że nowy system jest bardziej progresywny i zwiększy dodatkowe fundusze na lokalne usługi. Jednak konserwatyści twierdzą, że ruch ten uderzy we wzrost, podczas gdy Partia Pracy twierdzi, że zmiany nie idą wystarczająco daleko, aby dokonać prawdziwej zmiany.

Do tej pory Holyrood był taki sam jak struktura systemu podatkowego w pozostałej części Wielkiej Brytanii, z trzema przedziałami

– podstawową stawką 20%,

wyższą stawką 40%

i najwyższą stawką 45%.

Nowy szkocki system dodaje jeszcze jeden przedział 19% „starter” dla osób o niskich dochodach, a także 21% dla tych, którzy zarabiają powyżej średniego wynagrodzenia. Dodaje również po pensie do wyższych i najwyższych stóp, doprowadzając je do 41% i 46%.

Przewiduje się, że dzięki tej zmianie uda się zebrać dodatkowe 219 milionów funtów na wydatki bez konieczności cięcia gdzie indziej, a rząd przeznaczy dodatkowe środki na NHS i edukację. W wyniku tych zmian – a także zwiększenia ulgi podatkowej w Wielkiej Brytanii – około 70% podatników szkockich zapłaci mniej niż w poprzednim roku budżetowym.

Zmiany progów w przedziałach, spowodują, że różnice w wysokości płaconych podatków w Szkocji będą znaczne w porównaniu do reszty Wielkiej Brytanii – chociaż 55% Szkotów ostatecznie zapłaci mniej niż gdyby płacili mieszkając na południe od granicy.

Mackay powiedział, że nowe stawki i przedziały „sprawią, że system będzie bardziej progresywny i zapewni dodatkowe dochody do inwestowania w usługi publiczne”.

„Bez wyobraźni i niepotrzebne”

Budżet ostatecznie zyskał poparcie Zielonych i dwóch z pięciu członków Liberalnych Demokratów, ale Partia Konserwatywna i Partia Pracy głosowały przeciwko całemu pakietowi – z bardzo różnych powodów. Rzecznik prasowy Torysów, Murdo Fraser, powiedział, że zmiany są „karą, przed którą ostrzegały przedsiębiorstwa i eksperci prawicowi w całym kraju”. Powiedział: „Szkocka gospodarka już cierpi z powodu zarządzania SNP, ze wzrostem gospodarczym na poziomie niższym o połowę niż średnia w Wielkiej Brytanii.

„Pozbawione wyobraźni i niepotrzebne wyciąganie podatków przez SNP tylko pogorszy sytuację, zamiast tego powinniśmy dążyć do stworzenia wysokiej płacy, niskiego opodatkowania i niskim poziomie zasiłków”.

Partia Pracy przedstawiła swoje własne, bardziej radykalne propozycje podatkowe krótko przed pierwszym głosowaniem budżetowym, a poseł James Kelly powiedział, że reformy rządu są „niczym innym, jak straconą szansą”.

„Zamiast prosić najbogatszych o spłatę udziału, SNP zmniejszyło budżety samorządów i nie zapewniło odpowiedniego podwyższenia płac dla pracowników sektora publicznego. Szkocka Partia Pracy użyłaby uprawnień podatkowych, aby najbogatsi spłacali swoje zarobki, zakończyłaby trudną sytuację ekonomiczną i wprowadziłaby prawdziwą zmianę. „

Liberalni Demokraci również nazwali budżet „straconą szansą”, a lider Willie Rennie powiedział, że „nie zdoła zainwestować potrzebnych funduszy, aby zmienić edukację i dokonać zmiany w zakresie usług zdrowia psychicznego”.

Jednak posłowie Liberalnych Demokratów dla Orkney i Shetland- Liam McArthur i Tavish Scott – ostatecznie poparli plan budżetowy, aby wesprzeć finansowanie połączeń promowych dla wysp północnych.

Konrad W.

 

9 kwietnia 2018