Szok, firma Uber udostępniła dane klientów innym, Wielka Brytania

Firma Uber udostępniła dane klientów innym, Wielka Brytania

 

Brytyjski regulator ma „ogromne obawy” w związku z naruszeniem Ubera

Brytyjski komisarz ds. informacji ma „ogromne obawy dotyczące polityki danych i etyki Ubera” po złamaniu prawa, które ujawniło szczegóły 57 milionów klientów i kierowców. Uber nie powiedział nikomu o naruszeniu i zapłacił okup hakerom za usunięcie tych danych.

Zastępca komisarza James Dipple-Johnson powiedział, że te działania były nie do przyjęcia.Firma udostępniająca przejazdy ma stronę z informacjami dla tych, którzy mogą być dotknięci.

Powiedział, że urzędnik ds. informacji (ICO) będzie pracował z Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego (NCSC) w celu określenia skali naruszenia i wpływu na ludzi w Wielkiej Brytanii, a także rozważenia kolejnych kroków, które Uber musi podjąć, aby spełnić ” zobowiązania w zakresie ochrony danych „.

W przyszłym roku kraje UE radykalnie zmienią przepisy dotyczące ochrony danych, aby zapewnić konsumentom większą kontrolę nad danymi, którymi dzielą się z firmami.Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (GDPR) ma na celu nakładanie wysokich kar na firmy, które ukrywają wycieki danych.Zgodnie z nowymi zasadami firmy muszą powiadomić administratorów danych o naruszeniu w ciągu 72 godzin od uzyskania informacji o włamaniu.Grzywny w wysokości 4% ich globalnego rocznego obrotu lub 20 milionów euro (18 milionów funtów), w zależności od tego, która z tych wartości jest wyższa, jeśli okaże się, że naruszają przepisy.

David Kennerly, dyrektor ds. badań nad zagrożeniami, w firmie ochroniarskiej Webroot, skrytykował Ubera za zapłacenie okupu hakerom.

Raj Samani, główny naukowiec w firmie ochroniarskiej McAfee, powiedział, że jako zwykły użytkownik Ubera, był wściekły, kiedy usłyszał tę wiadomość.

„Uber potraktował swoich klientów z całkowitym brakiem szacunku” – powiedział.„Miliony ludzi będą teraz niepokoić się tym, co stało się z ich danymi osobowymi z ostatnich 12 miesięcy, a Uber jest bezpośrednio za to odpowiedzialny.”„Decydując się nie tylko ukryć naruszenie, ale wręcz zapłacić hakerom, firma Uber przyczyniła się bezpośrednio do rozwoju cyberprzestępczości i musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności.”

Korzystałeś z taxi Uber w Wielkiej Brytanii cóż nie wiesz kto pozyskał twoje dane.

Katarzyna Cz

 

5 grudnia 2017