Szkoły łamią prawo dotyczące edukacji religijnej w UK

Szkoły łamią prawo dotyczące edukacji religijnej w UK

 

Ponad ćwierć (26%) szkół ponadgimnazjalnych Anglii nie oferuje edukacji religijnej, pomimo tego, że wymaga tego prawo, sugerują badania, które dostało lokalne radio BBC.

Krajowe Stowarzyszenie edukacji religijnej uzyskało nieopublikowane oficjalne dane zgodnie z prawem o wolności informacji.Mówią one, że brak tego przedmiotu pozostawia uczniów nieprzystosowanych do współczesnego życia.

Ale główny związek dyrektorów szkół średnich powiedział, że wiele szkół poruszało kwestie religijne podczas innych lekcji.„Mogą nauczać przez konferencje, mogą korzystać z lekcji obywatelskich, mogą korzystać z zebrań” – powiedział Geoff Barton, sekretarz generalny Stowarzyszenia Liderów Szkół i Uczelni.

Zgodnie z prawem, lekcje religii muszą być prowadzone przez wszystkie finansowane ze środków publicznych szkoły w Anglii, ze szczegółowymi programami nauczania uzgodnionymi lokalnie.

Wśród akademii, które stanowią większość szkół średnich, ponad jedna trzecia (34%) nie oferowała religii osobom w wieku od 11 do 13 lat, a prawie połowa (44%) nie uczyła religii dzieci w wieku od 14 do 16 lat.

W miarę jak szkoły stają się akademiami, problem może narastać, NATRE ostrzega.

Coopers Company and Coborn School w Upminster, Essex, to uczelnia, która przeciwstawia się tej tendencji. W ramach GCSE z religii, uczniowie uczą się o świętach religijnych, a nauczyciel Joe Kinnaird uważa, że ​​przedmiot jest niezbędny. „Religia i filozofia zapewniają uczniom możliwość zbadania podstawowych zagadnień, takich jak to, co dzieje się po śmierci, czy istnieje Bóg, jak radzimy sobie z problemem zła?

„Te pytania są zarówno filozoficzne, jak i etyczne, a lekcja religii, to czas kiedy możemy zbadać te kwestie”. Jego uczniowie zgadzają się z nim,. Uczennica Lisa mówi: „Nie jestem religijna, ale myślę, że to naprawdę interesujące, kiedy mogę dowiedzieć się o innych religiach, innych kulturach, czuję, że zrozumienie innych religii może bardzo przydać się w życiu”.

Fiona Moss z NATRE powiedziała, że ​​zbyt wiele szkół „łamie prawo”, czego rezultatem są uczniowie „pozbawieni wykształcenia religijnego”.

„Nie uczymy ludzi by byli religijni. Nauczamy dzieci o religiach i wierzeniach, które istnieją w tym kraju.„Nie uczysz geografii tylko te dzieci, które będą światowymi odkrywcami”.

Moss powiedziała, że ​​dane wykazały brak specjalistycznych nauczycieli religii w całym systemie państwowym.„Jeśli jesteś akademią, masz wolność w kwestii nauczania religii i myślę, że niektóre szkoły walczą z tą wolnością i myślą, że nie muszą być tak samo zaangażowane w religię. „Są pod presją finansową, a być może zrezygnowanie z religii jest najłatwiejsze”.

Barton skomentował pomysł, że szkoły celowo łamią prawo i nazwał to „dużym uproszczeniem”.

„Może to wynikać z raportu próbującego znaleźć bardzo tradycyjny model nauczania religii lub może dyrektorzy mają problemy z zatrudnieniem nauczyciela religii, a większość dyrektorów zgodzi się, że wolą mieć w szkole lepszą jakość nauczana przez innych ludzi na różne sposoby, jeśli nie mogą uzyskać specjalistycznego personelu „.

Rzecznik Departamentu Edukacji stwierdził, że rząd w dużym stopniu wierzył w znaczenie tematu.

„Dobra jakość religii może rozwijać wiedzę dzieci o wartościach i tradycjach Wielkiej Brytanii i innych krajów oraz sprzyja zrozumieniu różnych wyznań i kultur. Religia jest obowiązkowa dla wszystkich szkół finansowanych ze środków publicznych, w tym dla akademii i szkół darmowych, na wszystkich kluczowych etapach i oczekujemy, że wszystkie szkoły wypełnią swoje ustawowe obowiązki”, powiedział rzecznik prasowy.

Katarzyna Cz.

20 września 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK

2 komentarzy
  1. Jak ktos chce edukacji religijnej w UK idzie do szkoly katolickiej,lub innej wyznaniowej.To nie Polska,tu sa szkoly swieckie I tolerancja religijna.

Komentowanie jest wyłączone.