Szkoła w Londynie wycofuje zakaz noszenia hidżabów dla dziewcząt

Szkoła w Londynie wycofuje zakaz noszenia hidżabów dla dziewcząt

 

Szkoła podstawowa w East East London wycofuje się z zakazu noszenia hidżabów dla dziewcząt poniżej ósmego roku życia, po tym jak petycja mówiła, że posunięcie to „ograniczy wolność wyznania”.

Przedstawiciele szkoły podstawowej St Stephen w Newham powiedzieli, że ​​szkoła wprowadziła zmianę, aby uczniowie czuli się bardziej zintegrowani, ale teraz wydaje się, że zmieniła zdanie.

Informacja na stronie internetowej szkoły w piątek powiedziała, że ​​szkoła „dogłębnie zrozumiała sprawę” i „zdecydowała się zmienić decyzję ze skutkiem natychmiastowym”, twierdzi Guardian.

Przewodniczący izby zarządzającej szkołą, Arif Qawi, również zrezygnował ze swojego stanowiska po krytyce zakazu, którego bronił.

Szkoła, oceniana jako „wybitna”, zaktualizowała swoją stronę internetową: „Jednolita polityka szkoły opiera się na zdrowiu, bezpieczeństwie i dobrobycie naszych dzieci. Szkoła podjęła decyzję o wprowadzeniu zmian w tej polityce ze skutkiem natychmiastowym, co wynika z rozmów z naszą społecznością szkolną. Będziemy współpracować z naszą społecznością szkolną, aby nadal dokonywać przeglądu tej polityki w najlepszym interesie naszych dzieci”.

Pan Qawi zrezygnował po tym, jak petycja wzywająca do jego odejścia stwierdziła, że ​​zakaz noszenia hidżabu „dyktuje wolność wyboru” i ogranicza wolność wyznania.

„To jest prześladowanie i żądamy, aby Arif Qawi od razu został usunięty ze swojego stanowiska.

Dyrektor szkoły, Neena Lall, poparła zmianę w ruchu, aby uczniowie byli bardziej zintegrowani.

Pan Qawi wzywał również do zakazu postu w szkole, mówiąc, że uczniowie powinni przestrzegać postu podczas wakacji i weekendów. Przedstawiciel Rady Muzułmańskiej Wielkiej Brytanii powiedział, że decyzja „nie wydaje się być skierowana do zwolenników innych wyznań”.

Jednak Amina Lone, zwolenniczka zakazu, napisała na Twitterze, że był to „strasznie smutny dzień dla świeckiej demokracji”.

Katarzyna Cz.

21 stycznia 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Londyn