Szkocki Kościół zatwierdził homoseksualne małżeństwa w kościele

 

Szkocki Kościół zatwierdził homoseksualne małżeństwa w kościele

 

Szkocki Kościół  głosował za umożliwieniem parom gejowskim ślubów w kościele.

W wyniku głosowania mamy pierwszy duży kościół chrześcijański w Wielkiej Brytanii, aby umożliwić małżeństwa tej samej płci.

Głosowanie nad zmianą prawa kanonicznego dotyczącego małżeństwa dwóch osób tej samej płci usunięto zastrzeżenie, że ​​ślub może być tylko pomiędzy mężczyzną a kobietą.

Zmianę przeprowadził synod w Edynburgu.

 

Oznacza to, że gejowscy chrześcijanie z dowolnego kościoła anglikańskiego mogą teraz prosić o małżeństwo w szkockim anglikańskim kościele.

Kościół powiedział, że to oznacza, że ​​ci, którzy nie zgadzają się z małżeństwem gejów, będą chronieni i nie muszą działać przeciwko ich sumieniu.

W zeszłorocznej synogodze członkowie Kościoła zgodzili się przekazać sprawę do dyskusji w siedmiu diecezji. Sześć z nich głosowało za zmianą prawa. Tylko Aberdeen i Orkney głosowały przeciwko tej propozycji.

Małżeństwa tych samych płci zostały stworzone w Szkocji pod koniec 2014 r., jednak Kościół Szkocji i Kościół Rzymskokatolicki sprzeciwiły się temu sakramentu. Kwestia ta wywołała namiętną debatę w ramach komunii anglikańskiej.

W styczniu ubiegłego roku komunia zatwierdziła amerykański kościół episkopalny.

Jednak w zeszłym miesiącu Kościół Szkocji głosował za zatwierdzeniem sprawozdania, które umożliwiłoby  przeprowadzenie ślubów tej samej płci w przyszłości. W lutym raport przeciwstawiający homoseksualne małżeństwo był przeciwstawiony Synodowi Kościoła Anglii.

Głosowanie nad zmianą prawa kanonicznego, otwarcia małżeństwa z tymi samymi parami płci, to nie tylko ostatnia walka w wojnie religijnej między chrześcijanami tradycjonalistycznymi a bardziej liberalnymi. Będzie to miało głębokie konsekwencje. Wielu chrześcijan, patrzy z przerażeniem na to, co robią księża pozwalając na legitymizację gejowskich związków i stylu życia jako  „Ignorowanie woli Boga”

Arcybiskup Josiah Idowu-Fearon powiedział:

„Kościoły anglikańskiej są autonomiczne i mogą podejmować własne decyzje dotyczące prawa kanonicznego. Szkocki Kościół Episkopalny jest jednym z 38, wkrótce 39, prowincjami obejmującymi ponad 165 krajów na całym świecie .

Jako sekretarz generalny chcę, aby Kościoły w ramach wspólnoty anglikańskiej pozostały zobowiązane do wspólnego chodzenia razem w miłości do Chrystusa i do wypracowania sposobu na utrzymanie jedności i utrzymanie wartości każdej jednostki, pomimo głębokich różnic nawet jeśli chodzi o śluby homoseksualne. „

 

Konrad W

 

8 czerwca 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Szkocja