Szkocja zostaje w UK, nie będzie referendum. Polacy mogą odetchnąć.

Szkocja zostaje w UK, nie będzie referendum. Polacy mogą odetchnąć.

 

NICOLA STURGEON zrezygnowała z planów zwołania drugiego referendum w sprawie niepodległości Szkocji.

Przed wyborami w czerwcu pani minister z Szkoci ostrzegała Brytyjczyków że zorganizuje drugie referendum  jeśli Wielka Brytania opuści UE bez porozumienia czyli z nałożonymi cłami na produkty z Unii Europejskiej. Z takim hasłem szła do wyborów.

Dzisiaj w Holyrood pani Sturgeon powiedziała:Nie będziemy starali się wprowadzić ustawodawstwa o referendum niepodległościowego.

Będziemy starać się aby Szkocja i cały kraj zostały w Unii Celnej po wyjściu z Unii Europejskiej.

„Będziemy dążyć do maksymalnego poparcia wokół propozycji przedstawionych w dokumencie opublikowanym w grudniu gdzie napisaliśmy w jakim miejscu  powinna być Szkocja w Europie – aby utrzymać nas na jednolitym rynku” – dodała.

Powiedziała jednak, że Szkocki Rząd zaproponuje Szkotom możliwość referendum po zakończeniu procesu Brexit. Uważa się, że zmieniła zdanie w wyniku upadku partii podczas wyborów w czerwcu. SNP straciło mandaty w wyborach na rzecz partii konserwatywnej, liberałów. Przegrał nawet orędownik wolnej Szkocji Alex Salmond – to jest koniec marzeń odłączenia się Szkocji od Anglii.

Polacy w Skocji mogą odetchnąć, że Szkocja zostaje w UK i będą mogli bez problemu przenieść się mieszkać do Wielkiej Brytanii po 2019 roku czyli po opuszczeniu Unii Europejskiej . Będą mogli pracować i pobierać benefity dalej jako wspólna jedna Wielka Brytania.

Wyjście z UK przez Szkocję mogło spowodować że Polacy w Szkocji po 2019 roku musieliby starać się o nowe pozwolenia jakie wprowadzą nowe regulacje dla osób chcący z UE zamieszkać, pracować i pobierać benefity na terenie Anglii.

 

Konrad W

27 czerwca 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Szkocja