Szef Ryanair. We wrześniu 2018 r. wycofamy loty ze sprzedaży.

Brexitowe groźby szefa firmy Ryanair – „We wrześniu 2018 r. wycofamy loty ze sprzedaży”

 

Szef firmy RYANAIR, Michael O’Leary, skrytykował rząd za brak „planu B” w temacie Brexitu i lotnictwa – twierdzi, że „francuskie i niemieckie linie lotnicze” nie chcą, żeby doszło do porozumienia.

O’Leary nie po raz pierwszy, zagroził, że zlikwiduje loty z Wielkiej Brytanii do Europy, jeśli umowa nie zostanie zawarta przed wrześniem 2018 r.

Powiedział dziś na konferencji prasowej: „Nie ma podstaw do tego, by loty między Wielką Brytanią a Europą miały się odbywać”. Prezes zarządu organizuje konferencję prasową w Londynie przed spotkaniem z sekretarzem ds. Transportu Chrisem Graylinglaterem.

Dodał: „Mamy świadomość tego, że niemieckie i francuskie linie lotnicze przeciwne są porozumieniu.

„Ograniczenia własnościowe będą również problemem. Naszym problemem jest to, że Wielka Brytania nie ma wystarczająco dużo czasu na negocjacje. Dyskusje jeszcze się nie rozpoczęły. Dopóki kwestie rozmów odejścia i rachunku rozliczeniowego nie zostaną rozwiązane, obydwie strony nie będą zajmowały się lotami.

 

„Coraz bardziej prawdopodobne jest zakłócenie w lotach w 2019 r.”

Bardzo prawdopodobne jest, że jeśli rząd UK pozostanie przy swoim stanowisku, czyli twardym Brexicie czy podejściu: brak porozumienia jest lepszy niż złe porozumienie, nie będzie umowy dwustronnej”.

W zeszłym miesiącu szef Ryanair powiedział do Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego: „Istnieje realna perspektywa i musimy sobie z tym poradzić, że na trasie między Wielką Brytanią a Europą nie będzie lotów przez kilka tygodni, a nawet miesięcy po marcu 2019 r.

„Nie będzie porozumienia przejściowego … anulujemy loty wakacyjne w 2019 r.”

Powiedział również, że „ma nadzieję” Brexit zawiedzie, więc Wielka Brytania zostanie zmuszona do pozostania lub powrotu do Unii Europejskiej.

EasyJet zaczął już chronić się przed Brexitem, składając wniosek o certyfikat Open Air w Austrii.

Brytyjskie linie lotnicze planują uruchomić easyJet Europe w kraju, firmę, która umożliwi im dalsze loty do UE.

Co powiedział rząd na temat lotnictwa po Brexicie?

Rząd twierdzi, że jest „zobowiązany do uzyskania jak najlepszego rozwiązania” dla brytyjskiego lotnictwa w post- Brexitowym świecie.

Dzisiejsze rozmowy będą wywierać większy nacisk na rząd, aby dojść do porozumienia na marzec 2019 r. W zeszłym miesiącu O’Leary twierdził, że dotychczasowe spotkania nie przyniosły rzeczywistego postępu.

Katarzyna Cz

3 sierpnia 2017