Szczęśliwie bomba została źle odpalona w ataku w Londynie

Bomba miała zegar lecz została źle odpalona w ataku w Londynie

 

Policja uważa, że ​​zidentyfikowali zamachowca z Parsons Green Tube za pomocą kamery przemysłowej, ale Scotland Yard odmówił spekulacji na temat jego tożsamości lub udostępnienia obrazu z kamery.

Oficerowie polują na zamachowca – i potencjalną komórkę terrorystyczną – po informacji, że poszukiwany człowiek może być uzbrojony w noże i mógł zostawić inne wybuchowe urządzenia.

Prymitywna bomba ukryta w wiadrze mogła zabić dziesiątki, ale nie została prawidłowo zdetonowana i zdołała spowodować „ścianę ognia” w wagonie metra na stacji Parsons Green, raniąc co najmniej 22 osoby, w tym dziesięcioletniego chłopca. Przestraszeni pasażerowie byli we krwi z poranionymi dłońmi, nogami i głowami – inni cierpieli z powodu potłuczeń, podczas ucieczki gdy „biegli po swoje życie” w zachodnim Londynie o 8.20 rano.

Donald Trump mówi, że podejrzany terrorysta był już w „zasięgu wzroku” Scotland Yardu przed atakiem i powiedział, że powinni być bardziej proaktywni.Met odbił piłkę i powiedział, że komentarze prezydenta to „czysta spekulacja”, a premier Theresa May nazwała jego oskarżenia „nieprzydatnymi”.

Po tym, jak w Manchesterze Arena wybuchła bomba, amerykańscy oficjele pierwsi podali nazwisko zamachowca jako Salman Abedi, a w Barcelonie wizerunek głównego podejrzanego pojawił się w ciągu trzech godzin od ataku terrorystycznego na Las Ramblas.

Fotografie pokazują, to co eksperci uważają za „dość nieskomplikowaną” bombę w płonącym białym wiadrze wewnątrz torby termicznej z Lidla z wystającymi z góry lampkami świątecznymi – rodzajem bezpiecznika, polecanym przez ISIS w jego podręcznikach online i czasopismach.

Firefighters from the London Fire Brigade raced to the scene in west London and were there within five minutes

Źródła bezpieczeństwa powiedziały, że bomba miała zegar, wskazując, że zamachowiec był w pociągu i uciekł przed wybuchem. Policyjni obserwatorzy oglądają nagrania z CCTV w pociągu i na stacjach metra. Oficer na miejscu zdarzenia powiedział MailOnline: „Uważamy, że jest druga bomba – człowiek z nożami jest na wolności”.

Burmistrz Londynu Sadiq Khan wezwał londyńczyków, aby wykazali się czujnością i dodał: „Kiedy teraz rozmawiamy trwa polowanie na tego człowieka”. Świadkowie eksplozji mówili, że usłyszeli głośny huk, błysk, a potem kula płomienia pochłonęła wokół pasażerów „stłoczonych” w pociągu District Line.

Luke Warsmey powiedział: „Wybuch był jak duża zapałka, płonąca na końcu wagonu. Ludzie właśnie zaczęli biec. Każdy pasażer ratował się sam, gdy to się stało. Poparzone ofiary miały ciężkie urazy nóg. „Był to bardzo ruchliwy pociąg pasażerski, młodzi i starzy, uczniowie uczęszczający do szkół. Widziałem, że opiekunki starają się szukać dzieci, z powodu pośpiechu ludzi, dzieci 5 i 6-letnie rozdzielono z nianiami, które próbowały je odszukać”.

Premier Theresa May poprosiła dziś o spotkanie komisji rządowej Cobra w nagłych przypadkach, aby porozmawiać o ataku terrorystycznym – piątym największym brytyjskim ataku terrorystycznym w tym roku. Pani May później odwołała się do wszystkich członków społeczeństwa, którzy mogą mieć informacje dotyczące zdarzenia, aby przekazać je policji.

Policja, sanitariusze i strażacy znaleźli się w zachodniej części Londynu w ciągu pięciu minut od eksplozji. Wokół stacji powstał kordon o długości 100 m, a także pojawił się policyjny helikopter. Met potwierdził, że był to atak terrorystyczny około 40 minut później.

The majority of the victims have suffered 'flash burns' caused by the ignition - but it appears that the bomb did not properly detonate

Scotland Yard powiedział, że obszar otaczający stację metra Parsons Green został ewakuowany, dzięki czemu specjaliści mogli „zabezpieczyć resztki improwizowanego urządzenia i zapewnić jego stabilność”.

„Dochodzenie prowadzone jest przez Komendę Kontroli Terroryzmu Policji Metropolitalnej i jest wiele pilnych pytań dotyczących tej sprawy przeprowadzanych przez setki detektywów, którzy biorą udział w projekcie, przeglądając prace kryminalistyczne kamer CCTV i rozmawiając ze świadkami. „To śledztwo wspierają nasi koledzy z MI5, oferując wiedzę w tej dziedzinie.”

NHS England powiedziało, że łącznie 22 pacjentów zostało poddanych leczeniu w Imperial, Chelsea i Westminster, Guy’s i St Thomas ‚oraz Centrum Zdrowia w Londynie. Z tych 22, 18 osób zabrano karetką pogotowia i cztery zdołały same dojechać do szpitali. Minister spraw Wewnętrznych Amber Rudd powiedziała: „Po raz kolejny ludzie i ich codzienne życie, są narażeni w sposób bezwzględny. Moje myśli są ze wszystkimi rannymi i dotkniętymi.

W następstwie, zbrojna policja, która wyruszyła z oddziału antyterrorystycznego SO-15, zatrzymała autobus w pobliskim Chelsea Bridge Road. Było to powiązane z atakiem terrorystycznym, ale na pokładzie nie znaleziono nic podejrzanego.

Miejsce wybuchu bomby

This image was taken from the platform in the minutes after the terror attack and it remained alight until the fire service arrived

Richard Aylmer-Hall powiedział Sky News: „Na schodach sporo ludzi doznało urazów. Ludzie zgniatali się, schodząc po schodach. Policja ewakuowała wszystkich z miejsca dość szybko. „Ludzie krzyczeli, popychali się – wyglądało to tak, jakby terrorysta biegał z pistoletem czy coś takiego- wielu ludzi płakało. Kiedy było już po wszystkim, ludźmi zaopiekowano się i pocieszano ich. Panował totalny chaos i panika.”

Eksperci od materiałów wybuchowych twierdzą, że bomba na Parsons Green mogłaby zabić dziesiątki, gdyby właściwie została zdetonowała w porannych godzinach szczytu.

ISIS zachęcała uczniów do używania światełek świątecznych w przewodnikach, które publikują online, ale grupa terrorystyczna nie potwierdziła jeszcze, że jest odpowiedzialna za atak. Ekspert ds. terroru Will Geddes powiedział: „Moim podejrzeniem jest, że Parsons Green nie był zamierzonym celem. „Jeśli ktoś nie zna tej okolicy, to nie będzie to dla niego znaczące – jeśli byłby to Paddington czy Notting Hill – to miejsca znane międzynarodowo”.

„Myślę, że była to bardziej przedwczesna detonacja niż cokolwiek innego. To mogło być dużo gorsze. Mogło zabić znaczną liczbę osób.Inni twierdzą, że bomba prawdopodobnie nie wybuchła właściwie, ponieważ została źle zrobiona.

Były burmistrz Londynu i sekretarz spraw zagranicznych Boris Johnson powiedział: „Ważnym jest, aby w tej chwili nie robić z tego widowiska, oczywiście wszyscy powinni spokojnie i normalnie wrócić do swojego codziennego życia.”

Londyńczycy zaoferowali pomoc każdemu, kto ucierpiał w wybuchu bomby.

Ludzie z całej stolicy zaoferowali herbatę i otworzyli swoje domy dla każdego rannego w wybuchu w pociągu w Parsons Green w zachodnim Londynie.

Kierowcy taksówek przybyli także na pomoc osobom dotkniętym atakiem, oferując bezpłatne podróże, podczas gdy użytkownicy Facebooka zapraszają ofiary do schronienia, odpoczynku i darmowego doładowania telefonów. Incydent przypada na dzień po ujawnieniu danych, że aresztowania terrorystyczne w Wielkiej Brytanii osiągnęły rekordowy poziom.

Katarzyna Cz.

 

15 września 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Londyn