Szczegóły o braku opłat za roaming w całej Unii Europejskiej.

Co musisz wiedzieć o braku opłat za roaming w całej Unii Europejskiej.

 

Od 15 czerwca opłaty zostaną wycofane, co oznacza, że ​​operatorzy nie będą mogli pobierać większych opłat za korzystanie z telefonu w jednym kraju UE niż w pozostałych.

To świetna wiadomość dla użytkowników smartfonów, w szczególności, dlatego, że możesz używać danych, połączeń i wiadomości tekstowych dokładnie w taki sam sposób, jak w domu. Jednak, jeśli przekroczysz uzgodniony limit minut, wiadomości czy danych w Unii Europejskiej, operator nadal naliczy ci dodatkowe koszty tak samo jak w domu, w zależności od wcześniej ustalonych stawek. Ale chociaż ta zasada odnosi się do krajów UE, różne sieci mają bardzo różne poglądy na temat krajów, które ich plany taryfowe mają objąć – ze Szwajcarią, Skandynawią, Wyspami Normandzkimi i Monako, włączonymi lub wyłączonymi w zależności od twojej umowy.

Czym są opłaty roamingowe?

Są to dodatkowe opłaty za nawiązywanie połączeń, wysyłanie tekstów i korzystanie z danych w obcym kraju, włączane zaraz gdy telefon komórkowy zacznie korzystać z sieci zagranicznej.Zgodnie z nowymi przepisami unijnymi od użytkowników telefonów nie mogą być pobierane wyższe opłaty niż w ich kraju, ale dotyczy to tylko osób podróżujących w obrębie UE, a nie połączeń wychodzących z Wielkiej Brytanii do UE.

Dlaczego UE zabroniła opłat? – Przypadki tak zwanego „szoku po otrzymaniu rachunku”, gdy użytkownicy komórek wracają do domu z wakacji i dowiadują się o wysokości ich rachunku za korzystanie z telefonu za granicą, wzrosły w ostatnich latach, szczególnie w związku z powszechnym korzystaniem ze smartfonów i większym zużyciem danych.

Czy zakaz dotyczy całej UE i tylko UE?

Podróżujący powinni zachować ostrożność w korzystaniu z telefonów w niektórych krajach spoza UE, takich jak Szwajcaria i Andora, a także Wyspy Normandzkie i Wyspa Man, które nie są formalnie częścią UE, a nawet Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) .Konsumenci powinni też sprawdzić, czy ich operator komórkowy bierze pod uwagę turystyczny hotspot w Turcji.Aby skomplikować sprawy bardziej, niepobieranie większych opłat w danym kraju może się różnić u tego samego operatora, w zależności od tego, czy mamy telefon na kartę czy na abonament.

Czy opłaty nie zostały już zakazane, czy też zmniejszone? 

Tak, opłaty roamingowe w obrębie UE zostały zmniejszone o 75 procent nieco ponad rok temu.A większość dostawców w Wielkiej Brytanii już oferuje dodatki lub promocje, które znacznie obniżają cenę za korzystanie z telefonu za granicą.

Jak sytuacja będzie wyglądać po Brexicie?

To nie jest jeszcze wyjaśnione, ale brak opłat za roaming ma pozostać bez zmian dla brytyjskich użytkowników telefonów przez co najmniej dwa lata po wyjściu z Unii.Najlepiej sprawdzić u swojego operatora, jakie kraje są uwzględnione.Ważne jest, aby dokładnie zbadać, co jest lub nie jest zawarte w twojej obecnej umowie.

Konrad W

15 czerwca 2017