Szał na paszporty. Brytyjczycy składają o Irlandzkie paszporty

Szał na paszporty. Brytyjczycy składają o Irlandzkie paszporty

 

Brexit: rekordowa liczba Brytyjczyków na całym świecie złożyła wnioski o irlandzkie paszporty w celu „zabezpieczenia swojej pozycji”.

Brytyjczycy żyjący na całym świecie ubiegają się o irlandzkie paszporty, aby „zabezpieczyć swoją pozycję” po Brexicie, ujawnił ambasador Wielkiej Brytanii.

Daniel Mulhall powiedział, że wiele z rekordowych 500 000 wniosków złożonych w pierwszej połowie 2017 r. pochodzi od Brytyjczyków, którzy obawiają się utraty prawa do życia i pracy w UE po wycofaniu się UK. Jest to 40-procentowy wzrost liczby Brytyjczyków, którzy złożyli wnioski o irlandzkie paszporty w drugiej połowie 2016 r., tuż po referendum UE.

Dane liczbowe zostały ujawnione przed tym jak premier Irlandii ostrzegał, że Brexit wpłynie na „każdy aspekt życia w Irlandii Północnej”, w swoim pierwszym wystąpieniu na północ od granicy.

Leo Varadkar spotka się również z partiami politycznymi Irlandii Północnej, po rozmowach mających na celu przywrócenie podziału władzy w Stormont.

„Każdy aspekt życia w Irlandii Północnej może zostać dotknięty przez wyniki referendum, zatrudnienie i gospodarka, granica, prawa obywateli, pracowników transgranicznych, podróże, handel, rolnictwo, energia, rybołówstwo, lotnictwo, dofinansowania z UE, turystyka, usługi, lista jest długa „.

W październiku premier Irlandii podejmie debatę w ramach Rady UE, czy w negocjacjach w Brexit poczyniono znaczne postępy, aby można było zająć się ​​handlem.

„Trzy kluczowe kwestie to prawa obywateli, rozliczenie finansowe i kwestie związane z Irlandią”, mówi Varadkar.

Varadkar stara się, aby Morze Irlandzkie stało się granicą z Wielką Brytanią po Brexicie, ostrzegając May, że jej plan wykorzystania inteligentnych technologii został skazany na niepowodzenie i zagroziłby procesowi pokojowemu.

W wywiadzie Mulhall odrzucił sugestie o „zagarnięciu ziemi”, ale powiedział, że ​​Republika chce, aby Wielka Brytania pozostała w UE unii celnej.

„Pozostanie w unii celnej rozwiąże wiele z tych problemów na granicy wyspy Irlandii – co wydaje się nam praktycznym rozwiązaniem”.

Konrad W

4 sierpnia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka