Świat szykuje się do wojny w Zatoce. Rób zapas benzyny.

Świat szykuje się do wojny w Zatoce. Rób zapas benzyny.

 

Zródła wywiadu powiedziały, że Qassem Suleimani, przywódca potężnych irańskich sił Quds, spotkał się ostatnio w Bagdadzie z bojownikami irackimi i powiedział im, aby „przygotowali się do wojny ”.

Uważa się, że dążenie do mobilizacji regionalnych sojuszników Iranu wywołało w USA obawy, że interesy Waszyngtonu na Bliskim Wschodzie stoją w obliczu naglącego zagrożenia.

Wielka Brytania podniosła poziom zagrożenia wojsk brytyjskich w Iraku i w Zatoce w czwartek.

Spotkanie doprowadziło do szaleństwa działalności dyplomatycznej między urzędnikami amerykańskimi, brytyjskimi i irackimi, którzy próbują usunąć widmo starć między Teheranem a Waszyngtonem i którzy obawiają się, że Irak może stać się areną konfliktu.

Liderzy wszystkich grup milicji, które wchodzą w parasol IRA’s Popular Mobilization Units (PMU) uczestniczyli w spotkaniu zwołanym przez Suleimaniego, twierdzą źródła wywiadu.

 

Jako szef elitarnych sił Quds, Suleimani odgrywa znaczącą rolę w strategicznych kierunkach i głównych operacjach milicji. W ciągu ostatnich 15 lat był najbardziej wpływowym maklerem w Iraku i Syrii, kierując wysiłkami Teheranu na rzecz umocnienia swojej obecności w obu krajach i próby przekształcenia regionu na jego korzyść.

Stany Zjednoczone coraz głośniej mówią o działalności irańskich pełnomocników na Bliskim Wschodzie. Donald Trump w tym miesiącu nazwał Palestinian Islamic Jihad, zachodnią grupę terrorystyczną finansowaną przez Iran i Hezbollah w Libanie, częściowo odpowiedzialną za rakietę wystrzeloną z Gazy do Izraela.

W niedzielę cztery statki – dwa z nich saudyjskie tankowce – zostały sabotowane na wybrzeżu ZEA. Następnego dnia drony wystrzelone przez sprzymierzonych irańskich rebeliantów w Jemenie zaatakowały dwa rurociągi saudyjskie. Saudyjskie media państwowe w czwartek wezwały do ​​„ataków chirurgicznych” w odpowiedzi na irańskie cele, a ich wyżsi urzędnicy powiedzieli Waszyngtonowi, że oczekują, że USAZ odpowiedzą siłą na Iran za te ataki.

Obawy budzi przekonanie, że konwój pocisków dostarczonych przez Iran został z powodzeniem przetransportowany w ubiegłym tygodniu przez prowincję Anbar w Iraku do Syrii, gdzie został bezpiecznie przewieziony do Damaszku. Przemyt pocisków uniknęło amerykańskiemu i izraelskiemu wywiadu, pomimo zakazu dziesiątek rzekomych dostaw rakiet w ciągu ostatnich trzech lat, które zostały przewiezione do różnych syryjskich baz lotniczych.

 

To, że Iran może wyłonić się z walki ISIS zdominowało ostatnie dyskusje  Donalda Trumpa, doradcy ds. Bezpieczeństwa narodowego, Johna Boltona i sekretarza stanu Mike’a Pompeo, którzy są kluczowymi politykami  w USA do porzucenie międzynarodowej umowy nuklearnej podpisanej przez Teheran i byłego prezydenta USA Baracka Obamę a rozwiązania problemu broni atomowej Iranu za pomocą siły.

Administracja Trumpa jest nadal nieufna wobec irackich milicji. Chociaż wspólnie kierowali walką ISI to jednak takie grupy zostały włączone do struktury państwa irackiego i narodziły się coraz większe porównania z irańskim Korpusem Strażników Rewolucji. Chociaż zawierają niektóre jednostki sunnickie, chrześcijańskie i yazydi, są zdominowane przez grupy szyickie, najbardziej potężne które cieszy się bezpośrednim patronatem Iranu.

Brytyjski sekretarz zagraniczny, Jeremy Hunt, pojawił się w czwartek, aby dostosować Wielką Brytanię do amerykańskich twierdzeń, że postawa zagrożenia Teheranu uległa zmianie. „Podzielamy tę samą ocenę podwyższonego zagrożenia ze strony Iranu” – powiedział na Twitterze. „Jak zawsze ściśle współpracujemy z USA”.

 

USA wysłały morską grupę bojową i eskadrę bombowców B-52 do regionu, w odpowiedzi na wzrost zagrożenia. Tymczasem w Jemenie, gdzie wojna prowadzona przez Saudów z siłami Houthi sprzymierzonymi z Iranem wykonały naloty i zabiły sześć osób, w tym czworo dzieci, powiedział urzędnik ministerstwa zdrowia.

Ta wojna kiedyś wybuchnie ponieważ Izrael nie moze pozwolić sobie na to aby Iran zbudował broń atomową ale kto wspiera Iran przeciwko US, do Iranu sprzedaja samochody Niemcy, Arabie Saudyjską nie lubia Turcja która ma broń atomową, do tego dochodzi Rosja która wspiera Syrię sojusznika Iranu.

Bedzie to już wojna  małych głowic nuklearnych.

Konrad W

 

16 maja 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Świat