Studencji w UK mogą kupić dom bez depozytu. Rada dla rodziców.

Studencji w UK mogą kupić dom bez depozytu – “buy for uni” – rada dla rodziców

 

Towarzystwo budowlane oferuje 100% kredytów hipotecznych 18-latkom podczas studiów.

 Domy na sprzedaż w popularnej wśród studentów okolicy Selly Oak w Birmingham.

Trzech kredytodawców oferuje obecnie kredyty hipoteczne pod nazwą  “buy for uni”

Rosnąca liczba towarzystw budowlanych oferuje oferty, które pozwalają młodym dorosłym kupić dom uniwersytecki i spłacić miesięczny kredyt hipoteczny czynszem, który pobierają inni studenci.

W tym tygodniu spółdzielnia budowlana Vernon w Stockport, Greater Manchester, wprowadziła szereg hipotek  trzeciego pożyczkodawcę. Pozostałe dwa to towarzystwa budowlane w Bath i Loughborough, chociaż nieruchomość można kupić w dowolnym mieście uniwersyteckim w Anglii i Walii.

Uderzającą cechą tych ofert jest to, że studenci mogą pożyczyć 100% wartości nieruchomości – więc nie ma potrzeby oszczędzania dziesiątek tysięcy funtów na depozyt. Co więcej, student prawie na pewno nie będzie musiał płacić podatku od dochodów z wynajmu, w przeciwieństwie do tradycyjnego właściciela, ani wyższej opłaty skarbowej, którą właściciele muszą płacić przy zakupie drugiego domu.

Towarzystwo budownictwa Bath twierdzi, że zna jedną studentkę, która skorzystała z tego programu i odeszła we wczesnych latach dwudziestych z zyskiem około 120 000 funtów cztery lata później. Następnie kupiła mieszkanie w Manchesterze i mieszka całkowicie bez kredytu hipotecznego.

Charles Hepworth miał 19 lat i studiował inżynierię w Loughborough, kiedy kupił trzyosobowy dom o wartości 130 000 funtów w mieście z pożyczką od towarzystwa budowlanego w Loughborough. Wybrał bardzo krótki okres spłaty, ponieważ chciał jak najszybciej spłacić kredyt hipoteczny. Poza czynszem od dwóch współlokatorów pracował 20 godzin tygodniowo, aby zarobić więcej gotówki i nadal płacić sumę. Hepworth, absolwent, ale wciąż mieszkający w Loughborough, uważa, że ​​jego wartość jest warta około 145 000 funtów. Udało mu się także zmniejszyć niespłaconą kwotę kredytu hipotecznego.

„Mieszkałem z przyjaciółmi i było tak, jak w przypadku innych wypożyczalni studentów. Udało nam się zignorować fakt, że byłem właścicielem. Właściwie, moi przyjaciele myśleli, że tak będzie lepiej, jak gdyby było coś, co trzeba zrobić, od razu to załatwiłem. ”

W konwencjonalnych umowach kupna-najmu pożyczkobiorca zwykle musi złożyć depozyt w wysokości 25%. Oferty typu „kup za uni” omijają ten problem, udzielając studentowi 100% kredytu hipotecznego, a następnie obciążając dom rodzinny, aby pokryć ryzyko.

Załóżmy, że uczeń chce kupić trzyosobowe łóżko o wartości 120 000 funtów w Manchesterze i ma rodziców mieszkających w Brighton w domu o wartości 600 000 funtów. Zamiast żądać depozytu w wysokości 30 000 £, towarzystwo budowlane nakłada opłatę w wysokości 30 000 £ na nieruchomość w Brighton, a następnie pożycza studentowi całe 120 000 £ na dom w Manchesterze. Rodzice nie muszą faktycznie płacić z góry, ale ponoszą odpowiedzialność za całą pożyczkę, jeśli regularne miesięczne płatności nie są utrzymywane.

Steve Matthews z Bath Building Society, pierwszego pożyczkodawcy na rynku brytyjskim, twierdzi, że pożyczył 40 milionów funtów studentom kupującym od 2006 roku, a zaległości były prawie niewidoczne. „Są bardzo dobrymi właścicielami. Mogą być bardzo młode, ale ponieważ są właścicielami nieruchomości, a nie wynajmowane, dobrze się nią opiekują.

„Dla studenckiego nabywcy jest to ich główna rezydencja, więc nie jest to to samo, co hipoteka na zakup do wynajęcia. Obowiązuje niewielka opłata skarbowa lub jej brak, nie ma podatku od zysków kapitałowych ze sprzedaży, a dochód z wynajmu najprawdopodobniej będzie wolny od podatku, ponieważ student ma własną ulgę podatkową [12 500 £] i zwolniony z podatku czynsz czynszowy dodatek do pokoju [7500 £]. W efekcie jest to duży dochód wolny od podatku ”.

Oprocentowanie pożyczek może być wysokie – zazwyczaj 4,8% zmienne – a jeśli stopy bazowe wzrosną, pożyczki te mogą stać się dość kosztowne.

 

Minimalna wielkość pożyczek wynosi od 90 000 do 125 000 GBP, a od 300 000 do 400 000 GBP. Nabywcy są również ograniczeni do domów z trzema sypialniami, bez HMO (domy wielorodzinne, zwykle od pięciu do sześciu łóżek).

 

Konrad W

Zakup domu na wynajem w UK, warto wiedzieć

29 października 2019

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *