Studenci z UE otrzymają studia w Szkocji do 2024 roku

Studenci z UE otrzymają studia uniwersyteckie w Szkocji do 2024 roku

 

Ministrowie Szkockiej Partii SNP ogłosili, że studenci z UE będą nadal otrzymywać bezpłatne studia uniwersyteckie w Szkocji co najmniej do 2024 r. nawet jesli będzie Brexit.

Do tej pory przepisy UE oznaczały, że rząd szkocki musiał rozszerzyć swoją bezpłatną politykę czesnego dla Szkotów na studentów z kontynentu, kosztem około 93 milionów funtów rocznie.

Przywódcy uniwersytetów powiedzieli, że te „finansowane” miejsca dla studentów z UE mogą zostać przydzielone Szkotom po Brexicie.

Ale Richard Lochhead, minister szkolnictwa wyższego, powiedział, że rząd szkocki będzie nadal oferował wsparcie czesnego dla studentów z UE rozpoczynających kursy uniwersyteckie w latach 2020/21.

Będzie to obowiązywać przez cały czas trwania ich kursów, które zwykle trwają cztery lata, niezależnie od tego, czy „obecne zobowiązania prawne wobec studentów z UE przestają obowiązywać, gdy Zjednoczone Królestwo wyjdzie z UE”.

 

Lochhead powiedział, że wykazało to, że Szkocja jest „otwartym i przyjaznym krajem” i „cenimy wkład, jaki obywatele UE wnoszą do naszych kampusów”.

Jednak administracja SNP zezwoliła uniwersytetom na pobieranie opłat od studentów z Anglii, Walii i Irlandii Północnej do wysokości 9 250 funtów rocznie, co stanowi dziwactwo prawa UE, pozwalając na dyskryminację w tym samym państwie członkowskim.

Informacja ta pojawiła się w obliczu rosnącej krytyki pułapu SNP na całkowitą liczbę miejsc przydzielonych szkockim i unijnym studentom. Kwota jest niezbędna, aby uczynić bezpłatną deklarację czesnego przystępną cenowo.

Rząd szkocki powiedział wcześniej, że studenci z UE rozpoczynający kursy w  roku 2019/2020 otrzymają bezpłatne czesne na czas trwania ich stopni, bez względu na to, co stanie się z Brexitem.

Ogłaszając, że zostanie to rozszerzone na kursy rozpoczynające się w przyszłym roku czyli 2020/2021, Lochhead powiedział: „„ Cieszę się, że mogę potwierdzić, że nadal będziemy finansować obywateli UE, którzy chcą tu przyjechać na studia i zachęcam każdego, kto myśli o ich edukacja do rozważenia przyjazdu do Szkocji.

„Brexit pozostaje największym zagrożeniem, przed jakim stoją nasze uczelnie i mam nadzieję, że w czasach niepewności ogłoszenie to zapewni jasność, którą nasze instytucje akademickie muszą zaplanować na rok akademicki 2020/21”.

Profesor Andrea Nolan, dyrektor Uniwersytetu w Szkocji i dyrektor Uniwersytetu Edinburgh Napier, powiedział: „To naprawdę pozytywne, że rząd Szkocji podjął to zobowiązanie teraz, ponieważ zapewnia ono bardzo potrzebną pewność potencjalnym studentom i instytucjom”.

Pamietaj w Wielkiej Brytania studia to koszt ponad  9000 funtów na jeden rok.

Mr Lochhead said: „“I am pleased to be able to confirm that we will continue to fund EU citizens who want to come here to study and I would encourage anyone thinking about their education to consider coming to Scotland. “Brexit remains the greatest threat facing our colleges and universities and I hope that, in a time of uncertainty, this announcement will provide the clarity that our academic institutions need to plan for the 2020/21 academic year.”

Konrad W

 

20 kwietnia 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Szkocja