Studenci z biedniejszych rodzin dostaną większe pożyczki

Studenci z biedniejszych rodzin dostaną większe pożyczki

 

Theresa May ogłosiła niezależną recenzję opłat i finansów studentów.

Pani May, ogłaszając całoroczny przegląd finansów studentów i funduszy uniwersyteckich, ostrzega, że ​​system nie zapewnił wystarczającej konkurencji cenowej – prawie wszystkie kursy są obciążane maksymalną kwotą 9 250 £ rocznie.

Dla wielu studentów  „wysokość pobieranych opłat nie odnosi się do kosztów lub jakości kursu”.
Istnieje tymczasowe zamrożenie opłat w wysokości 9 250 funtów, które prawdopodobnie zostanie przedłużone o co najmniej kolejny rok.
Sekretarz edukacji Damian Hinds powiedział, że chce „większej różnorodności” w poziomie opłat, niż prawie wszystkie kursy i uniwersytety pobierające maksymalną kwotę.

Apeluje również o większą elastyczność w zakresie dostarczania kursów, takich jak dwuletnie stopnie naukowe, gdzie studenci mieszkają w domu i ułatwiają uczniom w niepełnym wymiarze godzin oraz tym, którzy chcą dalej pracować podczas studiów.

Nie ma jednak sugestii ministrów, że w przeglądzie uwzględnione zostaną usunięte lub obniżone opłaty, lub zastąpienie systemu podatkiem akademickim.„Jeśli korzystasz z wykształcenia uniwersyteckiego, wiemy, że zazwyczaj ludzie zarabiają więcej w ciągu swojego życia … wtedy powinieneś wnieść znaczną część tej inwestycji” – powiedział Hinds.

Były minister edukacji oświatowej, Lord Adonis, wezwał do bardziej znaczącej zmiany – argumentując, że opłaty powinny być znacznie niższe lub zniesione w sposób, jaki miał miejsce w Niemczech.Zarzucił uniwersytetom, że są „rozdęci” na wysokich opłatach i powiedział, że muszą „zyskać realność” na temat tego, ile powinni oskarżyć.

W przeglądzie opłat za naukę rozważy się również sposoby obniżenia kosztów, takie jak obniżenie oprocentowania pożyczek – obecnie do 6,1% – i przywrócenie dotacji na utrzymanie dla studentów znajdujących się w trudnej sytuacji, a także zbadanie poziomu opłat.

Studenci z biedniejszych rodzin otrzymują większe pożyczki na pokrycie kosztów utrzymania niż studenci lepiej sytuowani, którzy mają być częściowo wspierani przez rodziców, ale to oznacza, że ​​kończą z większymi długami.

Przywrócenie dotacji na utrzymanie dla biedniejszych studentów, złomowanych w zeszłym roku, zmniejszyłoby ich poziom zaciągania pożyczek.

Na szkockich uniwersytetach nie ma opłat za szkockich studentów
W Irlandii Północnej opłaty wynoszą do 4 030 £
W Walii opłaty wynoszą do 9 000 GBP,

Pani Morgan również wezwała do zwiększenia wsparcia dla studentów studiów niestacjonarnych, mówiąc, że ich liczba „załamała się”.

Sir Anthony Seldon, wice-kanclerz Uniwersytetu Buckingham, poparł apele o bardziej elastyczne podejście – takie jak dwuletnie studia dyplomowe – ale ostrzegł, że ustalenie różnych poziomów opłat byłoby „złym pomysłem”.

Chart showing tuition fees in various countries

Konrad W.

19 lutego 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK