Sprzedadzą NHS, zapłacisz większe prywatne ubezpieczenie

Theresa May nie chce wykluczyć sprzedaży NHS w transakcjach handlowych z Trumpem, po Brexicie.

 

Premier została poproszona przez lidera Liberalnych Demokratów Vince’a Cable’a w Izbie Gmin o „absolutną gwarancję”, że NHS „nie będzie na sprzedaż”, kiedy rząd Wielkiej Brytanii rozpocznie negocjacje z administracją Donalda Trumpa.

Jednak May odrzuciła tę szansę, mówiąc, że Wielka Brytania jeszcze nie wie, jakie „wymagania” USA postawią, jako część jakiejkolwiek umowy.

Zapytany przez Business Insider o wyjaśnienie uwag premier, rzecznik prasowy powiedział, że dyskusje na temat szczegółów jakiegokolwiek porozumienia handlowego jeszcze się nie rozpoczęły.

Partia Pracy powiedziała, że ​​komentarze May były kwestią „wielkiego niepokoju” i oskarżyła rząd o potajemne dążenie do prywatyzacji służby zdrowia.

Spór pojawił się w ciągu kilku dni po tym, jak prezydent USA krytykował NHS. Trump napisał na Twitterze, że duża liczba Brytyjczyków wyszła na ulice w proteście przeciwko brytyjskiemu uniwersalnemu systemowi opieki zdrowotnej.

 

Sekretarz zdrowia Jeremy Hunt publicznie odrzucił te uwagi. Jednak May jeszcze nie odniosła się do nich, i nie skomentowała tego we wtorek, podczas spotkania z Trumpem.

Konrad W

8 lutego 2018