Sprawdzaj lot, załoga Ryanaira planuje strajk masowy

 

Załoga samolotów Ryanaira planuje strajk masowy i przejście do easyJet”

 

Kontaktując się anonimowo z Telegraph Travel, członek personelu, który pracuje dla linii lotniczych od trzech lat, powiedział: „W naszych umowach napisano, że nie możemy należeć do związków zawodowych, ale koledzy z mojej bazy i nie tylko [moje] planują strajk przed przejściem do Norwegian i easyJet.

„Wyobraź sobie, że jednego dnia pięć samolotów z naszej bazy nie wyleci. A mówimy tylko o pięciu samolotach w mojej bazie. To będzie chaos „.

Warunki pracy w linii lotniczej zostały niedawno poddane kontroli, gdy przewoźnik został zmuszony do odwołania tysięcy lotów po „bałaganie” z planami wakacyjnymi pilotów. W zeszłym tygodniu inny członek ekipy samolotowej Ryanair zgłosił zarzuty dotyczące kilku przerażających praktyk pracy w linii lotniczej, w tym pensji płaconych tylko za „czas latania”, pobieranie pełnej ceny za wodę i kanapki od personelu oraz zachęcanie stewardessy do konkurowania ze sobą w sprzedaży podczas lotu.

Również w tym tygodniu okazało się, że wśród pilotów Ryanair krążył list, który zachęcał do „nieoficjalnego” zjednoczenia, aby sprzeciwiać się długotrwałej strategii podziału i rywalizacji, jaką Ryanair zastosował w swojej współpracy z pilotami „.

Członek załogi, który skontaktował się z Telegraph Travel, oskarżył Ryanair o bycie „Koreą Północną lotnictwa”. Dodał, że personel musi zapłacić 30 funtów miesięcznie za wypożyczenie swoich mundurów.

„Mam wielu przyjaciół wśród byłych pracowników Ryanair pracujących dla Norwegian, easyJet i Wizzair. Nie można nawet porównywać warunków pracy- powiedziała stewardessa.

Według obydwu stewardess, pracownicy Ryanair dyskutują na temat swoich opcji na zamkniętych grupach w mediach społecznościowych.

Zapytany o opinię na temat perspektywy odejścia pracowników, rzecznik prasowy powiedział: „Nie komentujemy plotek ani spekulacji”. Zapytany o komentarz co do załogi samolotu, która musi wypożyczać swoje mundury i nie płacenie za czas poza lotami, rzecznik powiedział: „Nieprawda”.

Odpowiadając na oryginalny artykuł o warunkach pracy, Ryanair powiedział:

„Załoga samolotów Ryanair zarabia do 40 000 euro rocznie i cieszy się wieloma warunkami umowy, w tym bezpieczeństwem miejsc pracy, niedawno wynegocjowanym pięcioletnim planem wynagrodzenia z gwarantowanym podwyższeniem płacy, dobrym grafikiem pracy (3 dni wolnego w każdym tygodniu), prawnym maks. czasem pracy 900 godzin lotu rocznie (zaledwie 18 godzin tygodniowo), dużymi prowizjami od sprzedaży, które dodatkowo zwiększają wynagrodzenie, bezpłatnymi szkoleniami, płatnym chorobowym i jednoroczną dodatkiem na uniformy w wysokości do 425 euro. Właśnie dlatego mamy obecnie listę 3000 oczekujących młodych ludzi, którzy mają nadzieję przyłączyć się do zespołu załogi samolotowej Ryanair w czasie, gdy inne linie lotnicze i ich związki negocjują spadki zatrudnienia, cięcia emerytur i cięcia wynagrodzeń. Nie komentujemy plotek ani spekulacji, zwłaszcza gdy pochodzą od związków zawodowych konkurencyjnych linii lotniczych.

Katarzyna Cz

5 października 2017