Spada emigracja Polaków do Uk, Zwiększa się rumunów i bułgarów.

Spada emigracja Polaków do Uk, Zwiększa się rumunów i bułgarów.

 

 

Liczba obywateli UE pracujących w Wielkiej Brytanii osiągnęła rekordowy poziom w ciągu trzech miesięcy do marca, ponieważ rynek pracy zignorował zawirowania polityczne, tworząc więcej stanowisk.

Przyszło, gdy bezrobocie spadło do 3,8 pp, najniższego poziomu od końca 1974 roku.

Prawie 2,4 mln obywateli innych krajów UE pracuje obecnie w tym kraju, co stanowi wzrost o ponad 100 000 w porównaniu z ostatnimi trzema miesiącami .

Zwiększyła się również liczba pracowników spoza UE, podał Urząd Statystyki Narodowej, który wzrósł o 22 000 w kwartale i 80 000 w roku do ponad 1,3 mln.

„Wraz z nadchodzącym rokiem, który ma nadejść stabilny status w Wielkiej Brytanii, niektórzy specjaliści z innych części UE mogli dojść do wniosku, że jest to teraz lub nigdy” – powiedział Gerwyn Davies z Chartered Institute of Personnel and Development.

„Możliwe jest również, że pracodawcy podjęli bardziej aktywne działania w celu rekrutacji z zagranicy w odpowiedzi na zaostrzający się rynek pracy”.

Konfederacja Rekrutacji i Zatrudnienia odnotowała zmianę w składzie pracowników z UE przeprowadzających się do Wielkiej Brytanii, z mniejszą liczbą pracowników z Polski i więcej z Rumunii i Bułgarii.

Łączne zatrudnienie wzrosło o 99 000 w kwartale i 354 000 w ciągu ostatnich 12 miesięcy, osiągając 34 mln. Oznacza to, że wskaźnik zatrudnienia wynosi rekordowy 76,1 procent.Bezrobocie spadło do niespełna 1,3 mln osób.

Większość wzrostu zatrudnienia w kwartale pochodziła z pracy w pełnym wymiarze godzin. Jednak w dużej mierze wynikało to z samozatrudnienia, przełamując najnowszą tendencję wzrostu zatrudnienia.

Silny rynek pracy utrzymał wzrost płac o 3,2%, wyprzedzając wzrost cen o 1,9%.Jednak jest to najwolniejszy wzrost od sześciu miesięcy, co wskazuje, że wzrost zysków może być spowolniony.

Ten niedobór pracowników nie tylko zwiększa płace, ale zachęca pracodawców do poszukiwania pracowników z często zaniedbywanych grup, w tym osób starszych. Zatrudnienie osób w wieku od 50 do 64 lat wzrosło o 82 000 w kwartale i 210 000 w roku.

Zatrudnienie może być kontynuowane, ponieważ ONS znalazło 846,000 wolnych miejsc pracy dostępnych w zeszłym miesiącu, choć w styczniu jest to spadek w porównaniu z 861 tys.

„W niektórych z tych liczb można zobaczyć cień Brexitu. Marzec był miesiącem, w którym lęk przed Brexitem był najbardziej dotkliwy, i być może firmy były bardziej powściągliwe w oferowaniu wyższych płac i reklamowaniu nowych stanowisk w w tych tygodniach – powiedział Mike Jakeman, starszy ekonomista w PwC.

Na razie rynek pracy pozostaje jednym z najlepiej funkcjonujących aspektów gospodarki i bardzo, bardzo niska stopa bezrobocia powinna nadal wywierać presję na wzrost wynagrodzeń w nadchodzących miesiącach, zapewniając impuls dla pracowników w ich pakietach płacowych ”.

 

Konrad W

 

6 lipca 2019