Soki zakazane i niższe limity cukru na posiłki w szkole. Szkocja

Soki zakazane i niższe limity cukru na posiłki w szkole w Szkocji

 


Szkocki rząd chce wprowadzić niższe limity cukru na posiłki w szkole, co wpłynie również na jogurty i płatki śniadaniowe.

Premier Nicola Sturgeon chce zmniejszyć otyłość wśród dzieci o połowę do 2030 r.

Około 29% dzieci w Szkocji jest zagrożonych nadwagą, a 14% jest zagrożonych otyłością.

John Swinney, sekretarz ds. Edukacji w Szkocji, powiedział BBC Radio Scotland, że ministrowie chcą wzmocnić „już bardzo wysokie standardy” oczekiwane w szkolnych posiłkach.

Mówiąc w „Good Morning Scotland”, powiedział: „Niektóre produkty, na przykład soki owocowe, mają bardzo, bardzo wysoką zawartość cukru w ​​środku.

„Dlatego staramy się dać jak najbardziej wyraźny kierunek, aby odejść od produktów tego typu w ramach dostępności posiłków szkolnych i upewnić się, że podejmujemy właściwe decyzje, aby ogólnie ograniczyć zawartość cukru i rozszerzyć zdrowsze sposoby, dzięki którym młodzi ludzie mogą zrównoważyć ich dietę poprzez zwiększenie spożycia owoców i warzyw. „

Propozycje rządu szkockiego obejmują:

–     zapewnienie co najmniej dwóch porcji warzyw i porcji owoców w ramach szkolnego obiadu

–     wprowadzenie niskich limitów cukru dla żywności, takiej jak płatki śniadaniowe i jogurty

–  zmniejszając częstotliwość, z jaką słodzone i wypieki są dostępne w szkołach podstawowych
nie pozwala już na soki owocowe i koktajle w szkolnych posiłkach na podstawach i w partiach wtórnych
– 
rozporządzenie określające, ile dzieci z czerwonego mięsa powinno jeść w ciągu tygodnia
ogranicz ilość przetworzonego mięsa

Pan Swinney powiedział, że dzieci i młodzież będą zachęcane do picia większej ilości wody i mleka.

Powiedział też, że ogólnym celem jest uczynienie posiłków szkolnych „jak najbardziej atrakcyjnymi i pożywnymi”. Sekretarz ds. Edukacji dodał: „To musi być postrzegane w kontekście szerszego podejścia do zdrowia i dobrego samopoczucia w programie nauczania, w którym w szerokim szkolnictwie ogólnym zachęcamy młodych ludzi do bycia bardziej świadomymi zdrowia i dobrego samopoczucia i rzeczywiście jest to centralna część podejścia, że ​​zdrowie i dobrostan muszą być doceniane i rozumiane przez młodych ludzi „.

Brian Whittle, szkocki konserwatysta MSP, który prowadził kampanię na rzecz lepszych posiłków w szkole, powiedział w programie Kaye Adams, że pożywne posiłki w szkole są „fundamentalne” dla zwalczania nierówności zdrowotnych, otyłości, a także problemów ze zdrowiem psychicznym i fizycznym.

Powiedział, że nowe szkoły budowane są bez kuchni, a paczkowane jedzenie sprowadzane jest z zagranicy. „To, co musimy zrobić, to zdobyć lokalną żywność o wysokiej wartości odżywczej” – powiedział.


Konrad W

4 czerwca 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Szkocja