Śmierć Zofii Kaczan: mężczyzna oskarżony o zabicie 100-latki

Śmierć Zofii Kaczan: mężczyzna oskarżony o zabicie 100-latki

 

Zofia Kaczan została napadnięta od tyłu i popchnięta na ziemię w rejonie Normanton w Derby około 08:45, 28 maja. Zmarła w środę po tym, jak doznała wielu obrażeń podczas ataku, w tym złamania karku. Artur Waszkiewicz, 39, z Wolfa Street, Derby, pojawi się w Sądzie Magistrackim w Derbyshire.

Po napadzie rabunkowym zielona torebka pani Kaczan została znaleziona porzucona kilkaset metrów dalej na skrzyżowaniu Moore Street i Normanton Road. Pani Kaczan wybaczyła jej napastnikowi podczas mszy w szpitalu Royal Derby, zanim umarła.

Śledztwo w sprawie śmierci pani Kaczan zostało wcześniej otwarte i odroczone. Opisując ofiarę jako „kochaną starszą kobietę”,  główny koroner dr Robert Hunter, powiedział, że na tym etapie nie ma ostatecznej przyczyny śmierci, ale wstępne badania potwierdziły, że doznała złamania kości szyi i kości policzkowych. W trakcie śledztwa dowiedziano się, że pani Kaczan urodziła się w Polsce i spotkała swojego przyszłego męża w niemieckim obozie koncentracyjnym podczas II wojny światowej, zanim w 1948 r. przeprowadzili się do Anglii.

W toku dochodzenia pojawiły się też informacje o donacjach pieniędzy z całego kraju dla pani Kaczan. Te pieniądze zostaną teraz przekazane kościołowi, w którym była członkiem kongregacji. W sumie 25 policjantów pracujących nad sprawą dobrowolnie spędziło w pracy dodatkowe godziny w wolne dni.

Oficer śledczy, nadkomisarz Darren De’ath podziękował lokalnej społeczności za pomoc w tej sprawie.

Konrad W

11 czerwca 2018