Sławomir Burdalski zamordowany. Bartłomieja Dedek winny Leeds

Sławomir Burdalski zamordowany. Bartłomieja Dedek oskarżony w Leeds

 

Mężczyzna zranił śmiertelnie swojego współlokatora w Leeds podczas pijackiej walki o alkohol

Bartłomiej Dedek,34 lat, wypił cztery litry cydru i dwie butelki wina w trakcie pracy w restauracji, zanim zadał śmiertelny cios nożem Sławomirowi Burdalskiemu, 40 lat.

Sąd wysłuchał, że Burdalski miał we krwi prawie sześciokrotnie większy poziom alkoholu niż dopuszcza prawo w UK, gdy został zabity w domu na Bexley Mount, Harehills.

Jonathan Sharp, oskarżając, powiedział w Leeds Crown Court, że dwaj Polacy, mieszkali razem i byli ciężkimi alkoholikami. Atak śmiertelny miał miejsce w porannych godzinach 12 lutego tego roku, gdy Dedek wrócił z pracy i został oskarżony przez Burdalskiego o wypicie jego alkoholu. Sharp powiedział, że kłótnia nasiliła się, a Burdalski wyciągnął nóż i zranił kolegę w twarz. Dedek zdołał odebrać nóż podczas walki i jeden raz dźgnął Burdalskiego w lewe udo. Trafił w tętnicę, powodując śmiertelny krwotok.

Dedek wyrzucił nóż przed drzwi frontowe, a potem zadzwonił na pogotowie. Inny współlokator próbował zatrzymać krwawienie i reanimować Burdalskiego, ale mężczyzna zmarł na miejscu. Sharp powiedział, że Dedek twierdził, że ktoś inny dźgnął jego przyjaciela, gdy zadzwonił na pogotowie. Został aresztowany i zabrany do szpitala w związku z poranioną twarzą.

 

Dedek powiedział policjantowi w szpitalu: „Ten facet i ja walczyliśmy ze sobą”. Dedek przyznał się do zabójstwa. Sąd dowiedział się, że Dedek siedział w więzieniu w Polsce za kradzież, próbę kradzieży z włamaniem i posiadanie narkotyków. Przeniósł się do Wielkiej Brytanii w 2008 roku i stanął przed sądem w tym kraju za posiadanie kastetu w miejscu publicznym. W 2011 r. otrzymał nakaz wykonania pracy społecznej za grożenie swojej dziewczynie nożem, oskarżając ją o zdradę.

Na zdjęciu Bartłomiej Dedek

 

Dedek powiedział później, że nie czuje się „winny” śmierci Burdalskiego. Powiedział, że zaakceptował fakt, że to przestępstwo powiązane zostało z nadużywaniem alkoholu, ale nadal będzie pić, gdy zostanie zwolniony z aresztu.

Dedek dostał 14 lat więzienia. Dedek musi odsiedzieć 9 lat, a kolejne 5 lat będzie na zwolnieniu warunkowym.

Po zakończeniu sprawy Detective Superstendent Pat Twiggs z West Yorkshire Policji zabójstwa i Major Inquiry Team, powiedział: „Śmierć Burdalskiego wyraźnie ilustruje tragiczne konsekwencje picia zbyt dużej ilości alkoholu i jak użycie noża w walce może szybko skończyć życie człowieka”.

Katarzyna Cz

20 września 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Yorkshire