Sklepy House of Fraser zwalnia 6000, Poundland 5000 ludzi

Sklepy House of Fraser zwalnia 6000 a Poundland 5000 ludzi

 

Sklepy House of Fraser zwalniaja 6000 ludzi

Dni domów towarowych już minęły”: Chińscy właściciele House of Fraser zamkną 31 ze swoich 59 sklepów w Wielkiej Brytanii i Irlandii, co zagrozi 6000 pracownikom, kiedy pada kolejny cios w High Street. Klienci załamani.

Dzisiejsze wiadomości pojawiają się, gdy sklep Poundworld ujawnił, że ma wyznaczać administratorów, narażając 5300 miejsc pracy.

Sklepy w Wielkiej Brytanii przechodzą kryzys, ponieważ ich klienci coraz częściej robią zakupy przez Internet. Szacuje się, że do końca roku zamknie się w kraju do 10 000 sklepów.

Sklepy House of Fraser, które mają zostać zamknięte, to między innymi ten na londyńskiej Oxford Street oraz oddziały w Edynburgu, Birmingham i Milton Keynes – podczas gdy w Walii nie zostanie ani jeden sklep, ponieważ zarówno oddziały Cardiff, jak i Cwmbran są gotowe do zamknięcia.

Firma została kupiona przez chińską firmę Sanpower za 480 milionów funtów w 2014 roku. Uważa się, że firma uzgodniła plan restrukturyzacji, w którym niemal wszystkie sklepy poza nowoczesnymi oraz tymi w dużych centrach handlowych, zostaną zamknięte.

Przedstawiciele House of Fraser powiedzieli, że planowane zamknięcia są częścią dobrowolnego układu firmy (CVA) – kontrowersyjnej procedury upadłościowej popularnej wśród  borykających się z trudnościami detalistów.

Detalista prosi również o obniżenie czynszu o 25 procent w 10 sklepach, które zamierza zostawić działające. Wynajmujący właściciele, którzy mają głosować w sprawie CVA, wyrazili już poważne obawy dotyczące propozycji i spotkali się we wtorek, aby przedyskutować, jak zareagować na prośbę House of Fraser. Wymagane jest co najmniej 75% zatwierdzenia przez wierzyciela, a głosowanie odbędzie się 22 czerwca. Jeśli CVA zostanie zatwierdzony przez właścicieli, wpłynie to na 2000 pracowników House of Fraser i na kolejne 4000 marek i koncesji.

House of Fraser powiedział, że sklepy przeznaczone do zamknięcia pozostaną otwarte do początku 2019 roku.

Detalista podkreślił, że grupa będzie kontynuować handel „jak zwykle” w Internecie i w sklepach przed głosowaniem CVA i przez cały czas trwania projektu.

This Is Money donosi, że przewidywana liczba zamkniętych sklepów w tym roku wyniesie 10000 – najwięcej od dekady. Toys R Us i Maplin oddały majątek w zarząd, a Marks & Spencer, Mothercare, Carpetright i New Look zamykają sklepy. Analitycy ostrzegają, że kryzys prawdopodobnie się utrzyma.

House of Fraser został założony przez Hugh Frasera i Jamesa Artura w Glasgow w 1849 roku jako sklep z draperiami Arthur i Fraser. W 1941 roku, spółka, która zaczynała jako mały lokalny sklep, nabyła szereg firm w Szkocji i stała się znana jako House of Fraser Ltd.

Firma kontynuowała ekspansję i przejęła wiele innych firm, w tym luksusowy dom towarowy Harrods w 1957 roku, a także sklepy Dickins & Jones oraz Rackhams & Cavendish House w 1971 roku.

Katarzyna Cz.

 

8 czerwca 2018