Skandal Paradise Papers, przykład Evertonu

Skandal podatkowy Paradise Papers, przykład Evertonu

 

W opublikowanych materiałach śledztwa reporterów; Paradise Papers, pojawiły się pytania, kto kontroluje klub piłkarski Everton FC i czy naruszono przepisy Premier League.

Farhad Moshiri sprzedał swoje udziały w Arsenalu w 2016 roku, aby kupić prawie 50% udziałów w Everton.

Ale przecieki sugerują, że jego pierwotne udziały w Arsenalu zostały sfinansowane z „pieniędzy podarowanych” od oligarchy Alishera Usmanova, który posiada 30,4% udziałów Arsenalu, tym samym podnosząc kwestię, czy jego pieniądze są teraz w Evertonie.

Pan Moshiri stanowczo zaprzeczył, że pieniądze były prezentem.

Prawnicy pracujący dla niego przy podpisywaniu umowy z Evertonem twierdzili, że wszelkie zarzuty dotyczące łamania zasad Premier League były całkowicie fałszywe. Dodali, że Moshiri jest zamożny i sam finansuje inwestycje piłkarskie. Prawni przedstawiciele pana Usmanova stwierdzili, że w zarzutach były błędy, a dochodzenie było rażącym naruszeniem prywatności ich klienta.

 

Zasady Premier League mówią, że osoba posiadająca 10% lub więcej udziałów w jednym klubie nie może posiadać ani jednej akcji w innym, aby uniknąć konfliktu interesów, m.in. w meczach pomiędzy klubami i transferach.

Oficjalnie Usmanov i Moshiri, były księgowy oligarchy, kupili razem 14,58% udziałów w Arsenalu w 2007 r. za pośrednictwem zagranicznej spółki Red and White Holdings.

Jednak dokumenty pokazują, że wszystkie środki na zakup akcji Arsenalu pochodziły od firmy Epion Holdings, firmy będącej w całości własnością pana Usmanova, który obecnie ma majątek wartości około 15,8 miliarda dolarów (12 miliardów funtów).

Jeden z dokumentów mówi: „Dywidenda z Gallagher Holdings dla Alishera Usmanov, który następnie przekaże pieniądze Moshiri, który z kolei zainwestuje w firmę, a fundusze dla Red and White pochodzą z Epion Holdings Limited”.

Gallagher Holdings jest również firmą Usmanova.

Document with highlighted text

Prawnicy pana Moshiri początkowo zaprzeczali, że pieniądze pochodziły z Epion.Później przyznali, że początkowe fundusze pochodziły od Epion, ale powiedzieli, że Moshiri następnie oddał pieniądze Usmanowi.Red and White Holdings nadal zwiększały swój udział w Arsenalu, osiągając 30,4%. W lutym 2016 r. Moshiri sprzedał swoją połowę udziałów w Arsenalu rosyjskiemu oligarsze.

Dokument opublikowany przez Paradise Papers pochodzący z Appleby, firmy nadzorującej badanie firmy w procesie sprzedaży, potwierdza, że ​​sprzedaż została wykorzystana do zebrania funduszy na zakup 49,9% udziałów w Everton. Podana cena wynosiłaa 87,5 miliona funtów.

Rosyjska spółka medialna mająca bliskie powiązania z Usmanovem początkowo zgłosiła umowę z Everton: „Rosyjski przedsiębiorca Alisher Usmanov został nowym właścicielem Evertonu”. Raport wkrótce został usunięty, ale wzbudził podejrzenia.

Podejrzenia wzrosły jeszcze w styczniu, kiedy ogłoszono, że poligon Evertonu, Finch Farm, jest obecnie sponsorowany przez firmę Usmanova, USM Holdings. Pole treningowe zostało przemianowane na USM Finch Farm.

Appleby document including lines:

Prawnicy Moshiri powiedzieli, że Premier League przeprowadzili kontrole, w tym na temat finansowania i byli zadowoleni, że Moshiri poddał się testowi Właścicieli i Dyrektorów.Powiedzieli również, że pan Moshiri, którego majątek, według magazynu Forbes, ma wartość 2,4 mld dolarów, dostarczył Evertonowi znacznie więcej środków.

Minister kultury w gabinecie cienia, Tom Watson, powiedział, że będzie pisać do Premier League, aby zachęcić ich do zbadania sprawy. Zapytani o tę sprawę, przedstawiciele Premier League powiedzieli, że „PL nie ujawni poufnych informacji o klubach lub osobach”.Umowa z Everton była zarządzana przez spółkę z Isle of Man, Bridgewaters Limited.

Inne dokumenty z Paradise Papers sugerują, że Bridgewaters został potajemnie przejęty przez pana Usmanova w 2011 r. – czemu zdecydowanie zaprzeczają Bridgewaters i Usmanov.

Blue Heaven Holdings, firma będąca właścicielem Evertonu, ma swoją siedzibę w Bridgewaters, a jej dwóch dyrektorów pracują w Bridgewaters i firmie pana Usmanova, USM Holdings.Prawnicy Usmanova stwierdzili, że w zarzutach pojawiły się „błędy w podanych informacjach i interpretacji”, ale nie podano dalszych szczegółów.

Dokumenty są ogromną serią wyciekłych dokumentów, głównie z zagranicznej firmy prawniczej Appleby, wraz z rejestrami firmowymi w 19 rajach podatkowych, które ujawniają transakcje finansowe polityków, celebrytów, korporacyjnych gigantów i liderów biznesu.

13,4 miliona zapisów przekazano niemieckiej gazecie Süddeutsche Zeitung, a następnie udostępniono je Międzynarodowemu Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ). Panorama przeprowadziła badania dla BBC w ramach globalnego śledztwa z udziałem prawie 100 innych organizacji medialnych, w tym Guardian, w 67 krajach. BBC nie zna tożsamości źródła.

Katarzyna Cz

Graphic title Did Everton deal break Premier League rules? Agusut 2007: Alisher Usmanov and Farhad Moshiri buy a 14% stake in Arsenal FC/ Mr Moshiri insists he paid for his shares. But documents suggest his source of wealth was a gift from Mr Usmanov. 2007-2013 Stake in AFC increased to 30%/ 26 February 2013 Mr Moshiri sells his half of the shares to Mr Usmanov/ 27 February 2016 Mr Moshiri uses cash from Arsenal sale to buy controlling stake in Everton/ Everton deal is administered by Bridgewaters, an Isle of Man company with links to Mr Usmanov/ Premier League rules state that an individual who owns a stake of 10% or more in one club cannot hold a single share in another.

Kim jest Alisher Usmanov?

Urodzony w Uzbekistanie w 1953 r., Obywatel rosyjski. Nazywany „twardym człowiekiem Rosji”, dokonał początkowej fortuny w dziedzinie tworzyw sztucznych, wydobycia i metali. W ostatnich latach dywersyfikował, inwestując w media społecznościowe, telefony komórkowe i wydawnictwa. Jest właścicielem 30,4% udziałów w Arsenalu FC. Ogromny darczyńca filantropijny. Został skazany i osadzony w więzieniu w Związku Radzieckim w 1980 roku w wyniku oszustwa i kradzieży mienia państwowego, ale Sąd Najwyższy w Uzbekistanie uchylił orzeczenie w 2000 roku, twierdząc, że dowody zostały sfabrykowane

Katarzyna Cz

6 listopada 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Liverpool

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *