Pojedziesz samochodem do Polski czeka cie 5 przeglądów samochodów rocznie!

Jak donosi portal moto pl sejmowa komisja rozpoczęła właśnie prace nad nowymi przepisami.

Od przyszłego roku większość polskich kierowców będzie zmuszona do aż pięciu przeglądów samochodu rocznie!

Posłowie z sejmowej komisji zajmującej się bezpieczeństwem na drogach właśnie rozpoczęli prace nad ustawą regulującą kwestię przeglądów technicznych. Nowe prawo będzie bardzo restrykcyjne.

Projekt ustawy zakłada, że każdy samochódstarszy niż 10 lat będzie musiał przejść rocznie dwa przeglądy (koszt jednego: 98 złotych).

Co więcej, posiadacze aut ponad 15 letnich zostaną zobligowani jeszcze do tzw. „szczątkowego badania technicznego” (nazwa robocza) co kwartał. Jego koszt oszacowano na 50 zł.

Oznacza to, że niektórzy będą musieli stawić się w stacji diagnostycznej nawet pięć razy! Co ważne, nowe przepisy uderzą w większość polskich kierowców.

Jak czytamy w raporcie Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, 80% samochodów w Polsce ma ponad 10 lat, a 60% Polaków jeździ samochodami ponad 15 letnimi!

Roczny koszt przeglądów według nowych przepisów:

Auto poniżej 10 lat – 98 zł (1 standardowy przegląd)

Auto 10-15 lat – 196 zł (2 standardowe przeglądy)

Auta powyżej 15 lat – 346 zł (2 standardowe + 3 szczątkowe przeglądy)

Największe kontrowersje wzbudzają oczywiście wysokie opłaty, jakie uderzą po kieszeniach wielu kierowców. Większość z nas będzie musiała w stacji diagnostycznej zostawić prawie 350 zł.

moto.pl

PODSUMOWANIE.

Teraz przenosimy ten przepis na życie Polaków na wyspach.

Wynika z tego pytanie – czy jeśli przyjedziesz starym samochodem brytyjskim na wakacje do Polski czy do rodziny czy tez czeka cie 5 przeglądów roczni?

Chyba jednak tak. Wielu Polaków ma stare samochody na wyspach ale przegląd jest raz na rok. Może okazać się, że w przypadku wjazdu do Polski albo dostaniesz mandat od Policji  albo Policja ci samochód zabierze na parking policyjny jeśli będziesz miał jeden przegląd na rok.

Oczywiście to koniec sprzedaży tzn Brytyjczyków czyli tanich samochodów z wysp do Polski oraz wyjazdów rodzinnych Polaków starymi samochodami z wysp nad Wisłę.

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii nie będą mogli też oddać Rządu Polskiego i jego nowego przepisu do Sądu w Strasburgu o dyskryminację kierowców biedniejszych mających starsze samochody, gdyż właśnie Brexit spowodował że Strasburg stracił moc w stosunku do mieszkańców w Wielkiej Brytanii w tym i Polaków.

Konrad W/ Moto. Pl

4 kwietnia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polska

1 komentarzy
  1. 2 standardowe + 3 kwartalne – znaczy ze w PL my 3 kwartaly??? Co sie stalo z czwartym kwartalem??
    Poza tym czy przeglad bedzie obowiazywal turystow?
    Wyjazd na wakacje nie wiaze sie chyba z obowiazkiem robienia przegladow angielskich aut w kazdym mranu fo ktorego sie wjezdza 😉

Komentowanie jest wyłączone.