Sąd, wynagrodzenie urlopowe samozatrudnionych wypłacić !!!

Sąd, zaległe wynagrodzenie urlopowe musi być zapłacone dla samozatrudnionych

 

Sąd popiera roszczenie sprzedawcy o zaległe wynagrodzenie urlopowe.

Sprzedawca okien w Wielkiej Brytanii, który nie otrzymał płatnego urlopu od 13 lat, został poparty przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości w przełomowej batalii prawnej.

Conley King pracował dla firmy okien przesuwnych, jako osoba z własną działalnością, ale później okazało się, że ma prawa normalnego pracownika. W uważnie śledzonej sprawie sąd UE orzekł, że pan King ma również prawo do niewykorzystanego urlopu w spółce. Analitycy prawni stwierdzili, że decyzja może mieć znaczące konsekwencje dla firm w tak zwanej ekonomii na żądanie ( ang. gig economy).

Pan King pracował jako sprzedawca w systemie prowizyjnym w The Sash Window Workshop w latach 1999-2012. Po tym, jak został zwolniony z firmy, trybunał UK orzekł, że mężczyzna powinien zostać sklasyfikowany jako pracownik. Złożył on także wniosek o 27 000 £ wynagrodzenia urlopowego, który powinien był otrzymać.

The Sash Window Workshop powiedział, że King pracował „jako samozatrudniony sprzedawca w ramach umowy, która mu odpowiadała”. „Chcielibyśmy powtórzyć, że w żadnym momencie nie było sytuacji w której powstrzymywalibyśmy go od wzięcia wolnego na wakacje lub w innej formie, jako że nie było wymogu, aby go zażądał lub abyśmy się na to zgodzili” – powiedziała firma.

Sprawa wraca teraz do Sądu Apelacyjnego UK w celu wydania kolejnego orzeczenia. Europejski Trybunał został poproszony o podjęcie decyzji, czy prawo UE pozwoliło mu dochodzić zapłaty za cały okres zatrudnienia. Zdecydował, że nie ma limitu czasowego na jego roszczenie, decyzja, która według prawników, otwiera drzwi dla podobnych spraw.

„Pracodawca, który nie pozwala pracownikowi na skorzystanie z prawa do corocznego płatnego urlopu, musi ponieść konsekwencje” – orzekł sąd.

„Szokujący wyrok”

Eksperci prawni stwierdzili, że decyzja ta oznacza, że ​​firmy, które rutynowo korzystają z personelu zatrudnionego na własny rachunek – takie jak taksówki lub firmy kurierskie – mogą ponieść potencjalnie ogromne zobowiązania, jeśli ten status zostanie później zakwestionowany. Szef związku zawodowego IWGB, dr Moyer-Lee, powiedział, że „szokujący wyrok” zmienił wszystko w tzw.” ekonomii na żądanie „.

Czym jest ekonomia na żądanie?

W takiej ekonomii, zamiast zwykłego wynagrodzenia, pracownicy otrzymują wynagrodzenie za „zlecenie”, które wykonują, takie jak dostawa żywności lub podróż samochodem.

W Wielkiej Brytanii szacuje się, że milion osób jest zatrudnionych na takiej zasadzie.

Praca obejmuje kurierów, kierowców oferujących transport pasażerski i producentów filmów.

Pracownicy w ekonomii na żądanie są klasyfikowani jako niezależni wykonawcy.

Oznacza to, że nie mają żadnej ochrony przed niesłusznym zwolnieniem, nie mają prawa do odpraw i nie mają prawa do otrzymania krajowej płacy minimalnej, płatnego urlopu lub zasiłku chorobowego.

The European court was asked to decide whether EU law allowed him to claim payment for the entire length of his employment.It decided there was no time limit for his claim, a decision which lawyers said opens the door for similar cases.”An employer that does not allow a worker to exercise his right to paid annual leave must bear the consequences,” the court ruled.A UK window salesman who did not receive a paid holiday for 13 years has been backed at the European Court of Justice in his landmark legal battle.Mr King worked as a commission-based salesman for The Sash Window Workshop between 1999 and 2012. 

Wniosek

Gdy dojdzie do zatwierdzenia prawa w UK, kierowcy na self emloyer i ludzie zatrudnieni tak w innych gałęziach gospodarki dostaną niezłe pieniądze. Płakać będą Polskie firmy które zatrudniły osoby i zatrudniają dalej na self employer aby nie płacił za nich ZUS.Wielu Polaków wyjechało po 7 latach pracy w UK jako samozatrudnieni będą brać adwokatów aby odzyskać pieniadze. Już nie długo zatrudnianie na self emplyer nie będzie bardzo opłacalne.

Konrad W

29 listopada 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK