Sąd odrzucił wniosek indyjskiej pary lesbijek o pozostanie w Brytanii

Wielka Brytania

Ciekawa sprawa

Sąd odrzucił wniosek indyjskiej pary lesbijek o pozostanie w Wielkiej Brytanii

Para indyjskich lesbijek przegrała sprawę, pomimo faktu, iż ich związek nie będzie prawnie uznany w południowej Azji.

Małżeńska para lesbijek z Indii, która mieszka legalnie w Wielkiej Brytanii od wielu lat, złożyła wniosek w sprawie dalszego pobytu w Wielkiej Brytanii. Został on jednak odrzucony, pomimo tego, iż ich związek nie będzie prawnie uznany w południowej Azji.

Sędziowie sądu apelacyjnego odrzucili ich wniosek o pozostanie w Wielkiej Brytanii w miniony czwartek. Jest to pierwsze orzeczenie w przypadku, gdy para nie próbowała powołać się na status partnerstwa osób tej samej płci, aby otrzymać pozwolenie na pobyt w Wielkiej Brytanii.

Kobiety przybyły do UK w 2007 roku jako przyjaciółki, po czym zdecydowały się na związek wprowadzając status partnerstwa życiowego osób tej samej płci w Szkocji w 2008 roku, które zostało następnie przekształcone na małżeństwo w 2015 roku.

Aplikowały one w sprawie przedłużenia ich prawa do pozostania w 2011 roku na podstawie tego, że brak uznania związków jednopłciowych w Indiach naruszałby ich prawa człowieka.

Obie kobiety uzyskały stopnie magistra w Szkocji, a następnie znalazły pracę i od zawsze mieszkały legalnie w Wielkiej Brytanii.

Po przeanalizowaniu materiału, sąd apelacyjny stwierdził jednak, iż odesłanie kobiet z powrotem do domu nie stanowiłby pogwałcenia ich prawa do życia rodzinnego i byłoby proporcjonalne na podstawie prawa Zjednoczonego Królestwa do kontroli imigracyjnej.

Dodatkowo sąd podkreślił, iż nie ma dowodów na to, iż para dozna przemocy po powrocie do ojczystego kraju.

Niemniej, jedna z kobiet wyraźnie zaznaczyła, że jeśli ona i jej żona zostaną zmuszone do powrotu do Indii, będą cierpieć straszliwe konsekwencje.

Tym samym, para przewiduje odwołane od tej decyzji do sądu najwyższego.

Barbara Klaudia Sitko

photo/niepoprawni

15 maja 2016
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK