Rządowy plan Brytyjski badania DNA ludzi przeciwko raku

Rządowy plan Brytyjski badania DNA ludzi przeciwko raku

 

Każdy pacjent chorujący na raka mógłby mieć zbadane DNA w ramach pięcioletniego planu rządowego, który ma na celu zmniejszenie liczby zgonów

Nowa era spersonalizowanej medycyny, opartej na genomie, może rozpocząć się dla pacjentów z rakiem w ciągu pięciu lat w ramach nowych planów przedstawionych przez głównego doradcę medycznego rządu.

„Sen genomiki” przedstawiony przez profesor Damę Sally Davies przedstawia miliony pacjentów, którzy mają wszystkie DNA zbadane, ponieważ sekwencjonowanie genomu staje się rutyną, jak rezonans magnetyczny czy tomografia.

Ostatecznie, celem jest, aby każdy pacjent cierpiący na raka miał zrobione sekwencjonowanie całego swojego genomu, co czyni procedurę standardową jak testy krwi i biopsja.

Oczekuje się, że osoby z rzadkimi chorobami będą miały większy dostęp do tej technologii, kończąc długie „diagnostyczne odyseje” wielu testów i wizyt u różnych specjalistów.

Sekwencjonowanie całego genomu polega na wyeliminowaniu całej księgi instrukcji genetycznych, które czynią nas tym, czym jesteśmy, obejmując 3,2 miliarda „liter” kodu.

Badania sugerują, że w 60 procentach przypadków genomy chorych na raka ujawniają „dające podstawy do działania” dane – osobiste mutacje, które mogą kształtować przyszłe leczenie.

Dziesiątki tysięcy pacjentów z NHS mają już zmapowane DNA, ale nowe zalecenia przedstawione w głównym raporcie medycznym Damy Sally „Generation Genome” mają na celu pomnożenie tej liczby wielokrotnie.

Dama Sally powiedziała: „Wiek precyzyjnej medycyny jest teraz i NHS musi działać szybko, aby utrzymać swoje miejsce na czele światowej nauki.

„Genomika ma ogromne znaczenie w zrozumieniu i leczeniu rzadkich chorób, raka i infekcji”.

Obecnie testy genetyczne pacjentów z NHS w Anglii prowadzone są za pośrednictwem 25 regionalnych laboratoriów i mnogiej liczby mniejszych, działających w międzyczasie w „przemyśle domowym”, powiedziała Dame Sally.

Jej głównym zaleceniem jest centralizacja wszystkich laboratoriów i ustanowienie sieci krajowej zapewniającej równy dostęp do testów w całym kraju.

Inne propozycje obejmują zaoferowanie każdego istniejącego szkolenia klinicystów w dziedzinie genomiki i zapewnienie ich następcom narzędzi do praktykowani medycyny genomowej.

Sprawozdanie zaleca także utworzenie stałej komisji ekspertów w celu doradzania w zakresie dostępności badań genetycznych i wskazań do ich wykorzystania.

Część tego, co sprawiło, że większy dostęp do pełnego sekwencjonowania genomu był wykonalny, było szybkie obniżenie kosztów testów, które spadły z kilku tysięcy funtów do średnio 680 funtów.

Wyniki analizy próbek raka mogłyby zostać dostarczone już w ciągu czterech tygodni.

Minister Zdrowia Jeremy Hunt powiedział, że z zadowoleniem przyjął raport, wskazując, że Wielka Brytania stała się światowym liderem w dziedzinie medycyny genomowej.

Katarzyna Cz

11 sierpnia 2017