Rząd walijski obciął dotacje na szkolne mundurki.

Rząd walijski obciął dotacje pieniężne na szkolne mundurki.

 

Dotacje szkolne rządu walijskiego, dostępne dla uczniów klasy 7, uprawnionych do bezpłatnych posiłków szkolnych, pomógł 5500 uczniom w zeszłym roku.

Ale rząd uciął program na 2018/19, ponieważ koszt mundurków „zmniejszył się”.

Fundacja Bevan powiedziała, że ​​było to „nieszczere” uzasadnienie cięcia, które zaoszczędziłoby niewielką sumę. Dr Victoria Winckler, dyrektor grupy ekspertów, stwierdziła, że ​​dotacja nie była „idealna”, ale decyzja o jej zakończeniu jest „niespodzianką”.

„Kupno mundurków to spory wydatek, zwłaszcza jeśli masz więcej niż jedno dziecko”, powiedziała. Dotacja była zarządzana przez rady, a rodzice zwracali się do władz lokalnych o pieniądze.

Dr Winckler zaapelowała również o to, aby tanie stroje były dostępne w supermarketach i innych punktach sprzedaży oraz by miały przyszywane odznaki. Pracownicy Ysgol Friars w Bangor, Gwynedd, kupują już uboższym uczniom przedmioty, takie jak buty, na które nie mogą sobie pozwolić, według dyrektora Neila Fodena.

Powiedział, że szkoła organizuje dni oddawania ciuchów, ale jest ich coraz mniej: „Dzieci z ubogich środowisk po prostu nie mogą konkurować z bogatszymi rówieśnikami, jeśli chodzi o modne ciuchy”.

Pan Foden określił mundurki jako „eliminowanie różnic między uczniami” i powiedział, że usunięcie ich tworzy podziały.

Rebecca Derrick, samotna matka trójki dzieci z Port Talbot, powiedziała, że ​​decyzja oznacza, że ​​będzie mieć duże problemy z kupnem nowych mundurków dla swoich dzieci.

W Anglii i Szkocji dotacje szkolne na mundurki są oferowane na zasadzie uznaniowej przez władze lokalne, które mają minimum krajowe zasugerowane przez szkocki rząd.Rząd Irlandii Północnej finansuje program o wartości 3 milionów funtów, z którego korzysta około 98 000 uczniów.

Katarzyna Cz.

 

 

9 kwietnia 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Walia