Rząd UK przegrywa w Sądzie Najwyższym podatek od sypialni dla chorych

Rząd UK przegrywa w Sądzie Najwyższym podatek od sypialni dla chorych

 

 

Rząd Wielkiej Brytanii przegrywa walkę Sądu Najwyższego o podatek od sypialni
Wyrok przywróci pełne zasiłki mieszkaniowe partnerom osób niepełnosprawnych

Sąd Najwyższy orzekł przeciwko próbom rządu brytyjskiego nałożenia podatku od sypialni na partnerów osób z niepełnosprawnością, decyzją, która utrudni ministerialne próby złagodzenia przepisów dotyczących praw człowieka.

Jednomyślny wyrok wydany przez prezesa sądu, Lady Hale, orzekł, że zastosowanie 14% obniżki zasiłku mieszkaniowego dla mężczyzny partnera, stanowi naruszenie jego prawa do domu na podstawie Ustawy o prawach człowieka.

Lady Hale wydaje jednomyślne orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie podatku od sypialni
Orzeczenie przywróci RR pełne zasiłki mieszkaniowe niepełnosprawnych, którzy zostali również objęci podatkiem za sypialnię przed zmianą przepisów w 2017 r.

Sprawa ma potencjalnie szersze implikacje, wzmacniając pierwszeństwo Ustawy o prawach człowieka przed wszelkimi próbami egzekwowania prawa wtórnego, takimi jak podatek od sypialni i potencjalnie inne zmiany dobrobytu, w przypadku których można wykazać, że naruszałoby to prawa człowieka.

Odczytując swój wyrok, Hale powiedziała:

„Ustawa o prawach człowieka jest aktem parlamentu Zjednoczonego Królestwa i ma pierwszeństwo przed przepisami podporządkowanymi, takimi jak dane rozporządzenie… Oznacza to, że niekompatybilne przepisy podrzędne należy po prostu zignorować”.

Rzecznik Departamentu Pracy i Emerytur (DWP) powiedział: „Uważnie rozważamy tę decyzję”.

Carolin Ott, część zespołu ds. Praw człowieka w Leigh Day, powiedziała: „Wyrok ma potencjalnie daleko idące skutki, ponieważ potwierdza stanowisko sądu najwyższego, że organy podporządkowane mogą zostać uchylone przez organy publiczne i sądy, w przypadku których zastosowanie tych przepisów podległych naruszenie praw człowieka. ”

„Ustawa o prawach człowieka istnieje, aby umożliwić nam wszystkim przestrzeganie naszych praw, co czyni z tego wielkie zwycięstwo w dostępie do sprawiedliwości dla wszystkich w Wielkiej Brytanii”.

WNIOSEK

Ten przyklad jest wspaniałym przykladem na Kaczyńskiego i Dudy którzy chcieli mieć wpływ na Sądy w Polsce. W Wielkiej Brytanii Sędziowie nie należą do żadnej Partii , mają zakaz należeć gdyż mają chronić PRAWO a nie polityków czy wizji politycznych. PIS chcial w systemie starym wymienić sędziów czyli dać swoich dla swoich  korzyści a nie zmienić systemu.

W Wielkiej Brytani każdy człowiek może iśc do Sądu po sprawiedliwość i to jest prawdziwa demokracja i tak zrobiła jedna para przeciwko Rządowi i wygrała.

 

Konrad W

 

13 listopada 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *