Rząd Szkocji zapłaci za zostanie Polaków w Szkocji

Rząd Szkocji zapłaci za zostanie Polaków w Szkocji

 

Sturgeon twierdzi, że rząd zapłaci UE opłatę za „status osiedlenia”

Nicola Sturgeon mówi, że jej rząd zapłaci za tzw. „status osiedlenia” obywatela UE pracującego w sektorze publicznym w Szkocji. Premier Theresa May zaproponowała status osiedlenia imigrantom z UE, którzy mieszkali w Wielkiej Brytanii od pięciu lat. Jednak rząd brytyjski zaznaczył, że osoby ubiegające się o status będą musiały uiścić opłatę.

Pierwsza minister Szkocji wydała ogłoszenie przed doroczną konferencją partii w Glasgow. Pani Sturgeon powiedziała, że ​​migranci z UE wnieśli duży wkład, a ich prawo do pozostania w Szkocji powinno zostać zagwarantowane. Powiedziała: „Wydaje się, że rząd brytyjski zmusi obywateli UE do złożenia wniosku o to, co nazywają statusem osiedlenia i może za to pobierać opłatę. „Nie powiedzieli, jaka będzie opłata, ale jeśli jest taka sama, jak w przypadku mieszkańców, to będzie około 65 funtów.

„Będziemy płacić to za pracowników w sektorze publicznym Dlaczego? Ponieważ pomoże to poszczególnym osobom, pomoże utrzymać ważnych pracowników w NHS i usługach publicznych i wyśle wiadomość do obywateli UE, że chcemy, aby zostali tutaj, ponieważ sa tu mile widziani. „

Pani Sturgeon omawiała również kwestionowane referendum w Katalonii, ale odmówiła stwierdzenia, czy uzna niezależną Katalonię, czy też nie, jeśli rząd ogłosi niepodległość. Powiedziała: „To, co moim zdaniem, należy uznać, jest siła uczucia w Katalonii. „Myślę, że nadszedł czas na dialog, aby zastąpić konfrontację”. Dodała: „Nie można po prostu powiedzieć, że prawo ludzi do wyboru swojej przyszłości jest nielegalne we wszystkich okolicznościach”.

„Prawo wyboru”

Gdy zapytana, czy wesprze przywódców katalońskich, odpowiedziała: „Uznamy decyzje i oświadczenia, które zostały zrobione, ale nie zamierzam spekulować tutaj, co się wydarzy w Katalonii, zanim to nastąpi.

Pani Sturgeon zajmie się we wtorek po południu konferencją partii. Jej zastępca i minister ds. Edukacji John Swinney otworzył trzydniowe wydarzenie w SECC, ogłaszając nowy system stypendiów, aby skłonić profesjonalistów z dziedziny nauki, techniki i matematyki do nauczania.

Mieszkasz w Anglii i nie wiesz co po Brexit – wyjeżdżaj do Szkocji.

Katarzyna Cz

10 października 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Szkocja