Rząd chce wprowadzić nowe przestępstwo za uchalenie się od płacenia podatku

Rząd planuje ustanowić nowy rodzaj przestępstwa związany z uchylaniem się od płacenia podatków

Planowane nowe korporacyjne przestępstwo w celu zapobiegania ułatwieniom uchylania się od płacenia podatków, powinno zostać sfinalizowane przez wprowadzeniem nowej międzynarodowej automatycznej wymiany rozwiązań informatycznych w 2017 roku, ogłosił brytyjski rząd.

Obecnie opublikował on projekt ustawy, który zawiera nowe przestępstwo, z zastrzeżeniem dalszych konsultacji planowanych na początku 2016 roku. Przestępstwo to jest zasadniczo podobne do tego konsultowanego przez rząd na początku tego roku, chociaż teraz będzie zapobieganie uchyleniom od płacenia podatków raczej przez „przedstawicieli” firm, a nie ich „agentów”.

Organizacje będą ponosić odpowiedzialność za działania „wszystkich osób, które świadczą usługi na ich rzecz”, ale nie za tych, którzy działają całkowicie niezależnie, zgodnie z odpowiedzią rządu. Obejmie to osoby trzecie, świadczące usługi dla organizacji klienta, jeśli organizacja ma „element kontroli” nad świadczeniem tych usług, ale nie działań osób trzecich, które odnoszą się do ich klientów, zostało powiedziane.

Rząd zapowiedział, że przestępstwom tym będą podlegać korporacje zarówno z Wielkiej Brytanii, jak i poza nią. Niemniej, „rząd zwraca uwagę na trudności praktyczne w odniesieniu do dochodzenia i ścigania zagranicznych korporacji w ramach nowego przestępstwa, ale nie wierzy, że potencjał praktycznych trudności powinien wykluczać, aby zagraniczne korporacje podlegały tym samym normom, jak korporacje w UK, gdzie ich przedstawiciele popełnili przestępstwo w świetle brytyjskiego prawa”.

Jason Collins powiedział: „To będzie bardzo trudne dla Wielkiej Brytanii, aby wymusić od zagranicznej firmy, aby zmierzyła się z oskarżeniem w sądzie w UK. Nie można dokonać ekstradycji firmy”.

Proponowane nowe przestępstwo jest częścią pakietu środków budżetowych ogłoszonych w marcu 2015 roku, z wyraźnym celem zwalczania oszustw podatkowych. Rząd zamierza też stworzyć ostrzejsze kary finansowe za zagraniczne oszustwa podatkowe, nowy system kar dla tych, którzy umożliwiają uchylanie się od płacenia podatków, a także nowe przestępstwo „odpowiedzialności obiektywnej”, kiedy podatek jest niepłacony od zagranicznych dochodów i zysków, niezależnie od woli podatnika.

Nowe przestępstwo miałoby zastosowanie do wszystkich osób prawnych, w tym partnerstwa i organizacji charytatywnych, a także korporacji.

Jednak Jason Collins powiedział: „To nowe przestępstwo jest najbardziej skierowane do usług finansowych i profesjonalnych firm świadczących usługi. Niemniej wszystkie sektory będą w jego zasięgu. Firmy, które popełnią ten rodzaj przestępstwa, będą podlegały karalności, która utrudni ich zdolność do pozyskiwania zamówień publicznych”.

Barbara Sitko

12 grudnia 2015
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK

2 komentarzy
  1. I jest to bardzo słuszna koncepcja. Pozostaje tylko pytanie o definicję uchylania się od płacenia podatków zastosowaną w praktyce. Wygląda na to, że prawnicy w UK będą mieli pełne ręce roboty, a że nie zarabiają mało to… summa summarum brytyjski budżet i tak będzie do przodu na ich podatkach 😀

Komentowanie jest wyłączone.