Ryanair chce zwolnić 300 strajkujących ludzi, chaos trwa

Ryanair chce zwolnić 300 strajkujących ludzi, chaos trwa

 

Ryanair zagroził zwolnienie 300 miejsc pracy wśród swoich irlandzkich pilotów i załóg, z powodu spóru o wynagrodzenie i strajku który trwa.

Tanie linie lotnicze poiformowały również, że zmniejszą liczbę samolotów w Dublinie do 24 z 30 w sezonie zimowym.

Ryanair wydał 90-dniowe powiadomienie o zwolnieniu do 100 pilotów i ponad 200 członków personelu pokładowego, których usługi nie będą już potrzebne od 28 października.

Jest to ostatnie uderzenie  Ryanaira w sporze z irlandzkimi pilotami, którzy zorganizowali we wtorek trzeci 24-godzinny strajk we wtorek, dotyczący warunków pracy.

To FARSA – związek reprezentujący pilotów, powiedział, że decyzja Ryanair była „lekkomyślna i niepotrzebna”. Powiedział, że piloci będą strajkować ponownie 3 sierpnia.

Ryanair podjął niezwykły krok, publikując informacje na temat  wynagrodzenia i świadczeń dla pilotów od 190 000 do 220 000 euro rocznie.

Natomiast personel pokładowy zarobił do 40 000 euro  rocznie.

Ryanair odwołał 16 lotów z Irlandii we wtorek, co miało wpływ na 2500 pasażerów.

Chief  oficer operacyjny Peter Bellew powiedział: „Żałujemy tych obniżek bazowych samolotów w Dublinie na zimę 2018 roku, ale zarząd postanowił przydzielić więcej samolotów na te rynki, na których cieszymy się silnym wzrostem . Będzie to skutkowało zmniejszeniem liczby samolotów i redukcją miejsc pracy na rynkach krajowych, na których działalność gospodarcza osłabła, lub rezerwacje w przód są niszczone przez rzucanie strajki irlandzkich pilotów.”

Największa linia lotnicza w Europie pod względem liczby pasażerów zaproponowały przeniesienie miejsc pracy do Polski, aby zminimalizować wszelkie zwolnienia. Planuje również przenieść samoloty z Dublina do polskich linii lotniczych Ryanair Sun.

Ale Ruth Coppinger, Solidarity TD, wezwała do silnej reakcji związków zawodowych na zagrożenie dla miejsc pracy.

„Taktyka zastraszania Ryanair stara się powstrzymać pracowników, którzy występują w obronie swoich praw” – powiedziała pani Coppinger.

Związek zawodowy pilotów Forsa powiedział: „Dziś niepotrzebna decyzja Ryanaira o wydaniu ostrzeżenia dla 300 pracowników jest lekkomyślna i niepotrzebna, i demonstruje niechęć kierownictwa i / lub niezdolność do wdrożenia deklarowanego przez linię lotniczą deklarowanego zamiaru uzgodnienia warunków pracy z pracownikami poprzez negocjacje z ich wybrani przedstawiciele związków zawodowych. „

Konrad W

 

25 lipca 2018