Ruszają kary dla księgowych za złe doradzanie, abolicja podatkowa

Wielka Brytania

Ruszają kary dla księgowych za złe doradzanie

Księgowi, doradcy zawodowi będą karani wysokością 3000 funtów jeśli będą pomagać swoim klientom w unikaniu płacenia podatku.

Nowe kary dla profesjonalnych doradców którzy pomagają swoim klientom uniknięcia zapłacenia podatku wchodzą w życie jako cześć programu Rządowego w celu przeciwdziałania nadużyciom systemu akcyzowego.

Księgowi, bankowcy, prawnicy i inni doradcy mogą być ukarani  o wartość 3000 funtów jeśli pomogli ich klient uniknąć zapłacenia należytego podatku oraz nazwa takiej firmy zostanie umieszczona  w specjalnej bazie danych.

Środek ten został po raz pierwszy ogłoszony przez ówczesnego kanclerza George Osborne do konsultacji a nowa Premier po przejęciu urzędu Premiera Theresa May zobowiązała się do wprowadzenia w życie tego systemu kar.

Sekretarz finansowy Skarbu Państwa, powiedział:

„Unikanie podatków jest przestępstwem i jako rząd prowadzamy reformę systemu podatkowego, Chcemy stworzy równe warunki dla większości ludzi i przedsiębiorców, którzy  płacą podatki uczciwie w stosunku do tych co nie grają uczciwie.”

Ponadto w tym roku będziemy tworzyć jeszcze jeden przepis jako przestępstwo dla firm. Rząd obecnie przygotowuje akty prawne na mocy których spółka będzie ponosiła odpowiedzialność i płaciła kary jeśli jeden z jej pracowników lub kontrahentów ułatwia uchylanie się od płacenia podatków.

Akty prawne wzmocnią obecne przepisy, w których urzędnicy skarbowi i prokuratorzy muszą udowodnić, że zarząd spółki dyrektorów firmy LTD był świadomy i zaangażowany uchylaniu się od podatków. Wystarczy że jeden pion w firmie będzie zaangażowany w uchylanie się od płacenia podatków firma dostanie karę.

ABOLICJA DO 2018 ROKU.

Rząd wprowadza nowy wymóg, firma, dyrektorzy muszą zadeklarować uchylaniu się od opodatkowania. Każdy, kto nie poda urzędowi skarbowemu, że do dnia  30 września 2018 roku uchylał jakieś środki do opodatkowania dostanie nową karę jak i księgowa lub doradca podatkowy, który rozliczał firmę i ukrył dochód do opodatkowania.

Od 2010 roku HMRC odzyskało już £ 130 mld funtów od osób które uchylały się od zapłacenia należytego podatku.

HMRC  wygrał serię zwycięstw sądowych przeciwko firm które zawyżały swoje straty do o maksymalizacji ulg podatkowych.

Jednym słowem jeśli w przypadku kontroli wyjdzie, że nie zapłaciłeś należycie podatku gdyż księgowa lub doradca podatkowy doradził ty jak uniknąć zapłacenia podatku i właściciel firmy i księgowy czy doradca dostaną karę według nowych przepisów.

Jednym słowem teraz ryzykujesz i ty i twój doradca . Do tej pory za zaniżoną zapłatę podatku odpowiadał właściciel firmy, teraz będzie odpowiadał i właściciel i doradca.

Jednak najwięcej do stracenia mają doradcy podatkowi, księgowi i prawnicy którzy prowadzą klientom firmy bo wystarczy że ukryją lub zaniżą tylko 5 firmą ( np. kierowcą, firmą self emp. firmą Ltd ) zapłatę podatku i kara do zapłaty robi się już dla nich 15 tysięcy funtów. Stare ukryte sumy do zapłaty podatku masz ty i doradca czas do zgłoszenia do 2018 roku.

Basia S.

2 stycznia 2017